avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate alinaeu123

Activitate alinaeu123

Buna ziua,
Anul acesta o sa merg la mare (cu munca) si m-am gandit sa inchiriez 2 apartamente pe care, mai apoi, sa le subinchiriez. Am tot citit pe internet pe subiectul acesta, dar am cateva nelamuriri. Stiu ca trebuie sa declar la ANAF, pana in data de 25.05, veniturile estimate pe anul acesta. Plata taxelor trebuie facuta pana in 25.05 a anului urmator. Dar cum emit bon fiscal? Sunt obligata sa emit bon fiscal? Cum ar putea fi asta posibil daca nu am PFA, II sau SRL?
Multumesc mult!
Buna ziua,
Datoria reprezinta sume datorate catre fisc( impozit pe venit, datorii impozite salariale catre stat etc) de la o firma la care eu am fost administrator, insa de care se ocupa cumnatul meu. Nici eu, nici sotul meu, nu avem bunuri de nici o natura. Stam la parintii mei si sotul este singurul angajat.
Buna ziua. Am o intrebare: am de plata la ANAF 270.000 lei, decizia finala pentru plata acestei sume a fost data in noiembrie 2019. Nu am platit nimic, nu sunt angajata, insa sotul meu este angajat. Mi-a spun un prieten ca stie din sursa sigura ca dupa doi ani, daca eu nu fac nici o plata si nu ma angajez, o sa-i vina sotului meu poprire pe conturi si pe salariu. Este adevarar? Multumesc!