avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1065 soluții astăzi
Forum Activitate laura77

Activitate laura77

Buna ziua.
Am si eu o nelamurire.
Sunt medic de familie in relatie contractuala cu casa de asigurari judeteana, si intentionez sa plec in strainatate.
Am facut anuntul de intentionare de instrainare praxis medical la colegiul medicilor si la casa de asigurari.Doresc sa-mi dau praxisul unei colege care nu a mai lucrat ca medic de familie, momentan in concediu de cresterea copilului.
La casa de asigurari insa am avut o surpriza cand am anuntat intentia ei de preluare a praxisului.Ni s-a spus ca trebuie intrunita o comisie de paritate pt a stabili DACA necesarul de medici pe oras impune preluare praxisului, stabilirea nr de medici la nr de locuitori, si daca avizul este negativ, colega mea nu va putea intra in sistem sa lucreze in contract cu casa pt ca ,casa nu va face contract cu ea.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca este legala pozitia casai de asigurari.
Cu multumiri,
Laura S.
Buna ziua.
In legatura cu revanzarea spatiilor medicale dobandite anul trecut in baza legii 236/2006, daca proprietarul in numele caruia s-a infaptuit vanzarea in 2007 a decedat , in ce conditii poate mostenitorul sa revanda acest spatiu(in afara de conditia de pastrare a activitatii medicale sau actiuni conexe actului medical?) Si cui poate sa vanda? Si mai ales , tinand cont ca acest spatiu s-a vandut prin legea respectiva la preturi de chilipir, care ar fi pretul de revanzare?Poate sa vanda la ce pret vrea??
interesandu-ma la consiliul judetean din partea caruia s-a efectuat vanzarea anul trecut, mi s-a spus ca din moment ce acum spatiu(care se afla intr-un fost dispensar) este o proprietate privata, proprietarul poate sa pretinda ce pret doreste.
Mentionez ca in prezent desfasor o activitate medicala in spatiul respectiv- medicina de familie, cu lista proprie de pacienti , aflandu-ma in chirie pana la finalul anului.
Multumesc anticipat pt raspunsuri.