avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate Maxxrall

Activitate Maxxrall

Va rog ajutați-mă. De unde trebuie să înceapă? De unde se obține certificatul de moștenitor?
Poate dacă nu are titlul de proprietate?
De la primărie i sa spus ca nu trebuie succesiune, ca be baza certificatului fiscal trece casa pe ea.
Bună seara. Avem o problema mai complicata.
Mama mea vrea să intabuleze casa părintească, ea fiind singura moștenitoare, neavând frați. Casa este trecuta pe mama ei, decedata.
Pe terenul extravilan și pe gradina casei exista un titlu de proprietate făcut de tatăl meu, pe care, nu știu cum sa trecut și el.
Acum, mama a plătit un topograf care a venit sa măsoare casa și terenul casei și conform spuselui lui trebuie făcut modificare în titlu pt ca ceva suprafețe nu corespund.
Tata nu vrea sa ii dea titlul.
Ce este de făcut în aceasta situație?
Îl poate declara pierdut mama și sa scoată un duplicat? Cum se poate ca mama sa nu poată sa își intabuleze moștenirea părinților?
Casa este trecuta pe mama ei.
Trebuie băgată succesiunea? Casa va fi trecuta doar pe ea sau și pe tata?
Multumesc frumos.
Bună ziua.
Am o nelămurire.
Firma mea, un SRL neplatitor de tva, dorește sa cumpere o mașină de la o persoana fizica.
Am înțeles ca, contractul de vânzare - cumpărare, se înregistrează în contabilitate și pot sa ma scad cu cheltuiala.
Firma cum poate plăti cumpărătorului, persoana fizica, suma?
Prin virament bancar, sau se poate și cash?
Multumesc.
Va mulțumesc frumos. Cu 2 h pe luna nu se poate?
Va mulțumesc frumos pentru răspuns. Care ar fi minimul de ore cu care ar trebui sa ma angajez?
Și încă o întrebare as mai avea.
Am deschis firma în iunie, dar încă nu am activitate, deoarece durează cu actele și toate procedurile,trebuia sa ma angajez de când am deschis firma sau numai de când încep activitatea?
Menționez ca la primărie, am obținut autorizațiile și acolo nu au cerut contract de angajare.
Va mulțumesc.
Bună seara. Știe cineva sa ma lămurească cu câte ore trebuie sa ma angajez și dacă trebuie sa ma angajez ca manager taxi, la firma mea, dacă eu sunt doar manager, soțul este asociat unic și administrator. Mulțumesc.