Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Avem o problema mai complicata. Mama mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Avem o problema mai complicata. Mama mea vrea să ...

Bună seara. Avem o problema mai complicata.
Mama mea vrea să intabuleze casa părintească, ea fiind singura moștenitoare, neavând frați. Casa este trecuta pe mama ei, decedata.
Pe terenul extravilan și pe gradina casei exista un titlu de proprietate făcut de tatăl meu, pe care, nu știu cum sa trecut și el.
Acum, mama a plătit un topograf care a venit sa măsoare casa și terenul casei și conform spuselui lui trebuie făcut modificare în titlu pt ca ceva suprafețe nu corespund.
Tata nu vrea sa ii dea titlul.
Ce este de făcut în aceasta situație?
Îl poate declara pierdut mama și sa scoată un duplicat? Cum se poate ca mama sa nu poată sa își intabuleze moștenirea părinților?
Casa este trecuta pe mama ei.
Trebuie băgată succesiunea? Casa va fi trecuta doar pe ea sau și pe tata?
Multumesc frumos.
Buna ziua,
Primul lucru trebuie ca mama sa obtina certificatul de mostenitor de pe urma parintilor.
Succesiunea se face doar de ea, la notar. Tata nu are nicio legatura.
Va rog ajutați-mă. De unde trebuie să înceapă? De unde se obține certificatul de moștenitor?
Poate dacă nu are titlul de proprietate?
De la primărie i sa spus ca nu trebuie succesiune, ca be baza certificatului fiscal trece casa pe ea.
~ Conținut șters la cerere ~