avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Avem o problema mai complicata. Mama mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Avem o problema mai complicata. Mama mea vrea să ...

Bună seara. Avem o problema mai complicata.
Mama mea vrea să intabuleze casa părintească, ea fiind singura moștenitoare, neavând frați. Casa este trecuta pe mama ei, decedata.
Pe terenul extravilan și pe gradina casei exista un titlu de proprietate făcut de tatăl meu, pe care, nu știu cum sa trecut și el.
Acum, mama a plătit un topograf care a venit sa măsoare casa și terenul casei și conform spuselui lui trebuie făcut modificare în titlu pt ca ceva suprafețe nu corespund.
Tata nu vrea sa ii dea titlul.
Ce este de făcut în aceasta situație?
Îl poate declara pierdut mama și sa scoată un duplicat? Cum se poate ca mama sa nu poată sa își intabuleze moștenirea părinților?
Casa este trecuta pe mama ei.
Trebuie băgată succesiunea? Casa va fi trecuta doar pe ea sau și pe tata?
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Maxxrall , utilizator 22:07, 17 Aprilie 2022
Buna ziua,
Primul lucru trebuie ca mama sa obtina certificatul de mostenitor de pe urma parintilor.
Succesiunea se face doar de ea, la notar. Tata nu are nicio legatura.
Va rog ajutați-mă. De unde trebuie să înceapă? De unde se obține certificatul de moștenitor?
Poate dacă nu are titlul de proprietate?
De la primărie i sa spus ca nu trebuie succesiune, ca be baza certificatului fiscal trece casa pe ea.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa mama ramasa vaduva Marica_sz Marica_sz Bună ziua, Pe scurt prezint situația actuală: Tata a murit în 1986 august, în decembrie a avut loc succesiunea , la care în mod normal ... (vezi toată discuția)
Mostenire cu bucluc. proprietar in titlul de proprietate din ... Loredana_Loredana Loredana_Loredana Mostenire cu bucluc. Proprietar in Titlul de Proprietate din 1995 Pe acest titlu de proprietate este o casa + intravilan si un teren extravilan. In urma ... (vezi toată discuția)
Recuperare teren aferent casei de locuit ContSters322619 ContSters322619 Buna ziua, In 1979 am cumparat o casa pentru parintii mei. Eu sunt proprietar dar nu am beneficiat niciodata de aceasta locuinta. La momentul cumpararii ... (vezi toată discuția)