avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate ccflor

Activitate ccflor

Buna ziua,
Am semnat in urma cu 2 ani un contract pentru achizitie apartament cu un Dezvoltator. Conform contractului acesta poate fi reziliat din vina dezvoltatorului (depasirea termenului de finalizare cu 90 zile). Am depus o cerere in acest sens, termenul de semnare a actelor a reziliere expirat de 14 zile. Sunt aminat de la o zi la alta. Precizez ca din discutiile telefonice am fost informat ca ei interpreteaza intr-un mod diferit sumele pe care le am de primit.
Intrebare: Ce solutii am?
Sa reclam la OPC. Sa angajez un avocat. Care este procedura in cazul in care incerc rezolvarea cazului in justitie.
Buna ziua,
Va prezint urmatoarea situatie:
Am primit prin donatie un apartament de la parinti (in loc Craiova, in anul 2007). Doresc sa il vind pentru a cu cumpara un apartament (mai scump) in Bucuresti.
Stiu ca trebuie sa platesc impozit pe venitul obtinut din tranzactia imobiliara, dar practic in total eu nu voi incasa nimic deoarece voi plati mai mult pentru ceea ce cumpar.

Exista o posibilitate legala de a evita aceasta taxa in conditiile mentionate?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Vanzare apartament donat
Va multumesc.
Buna ziua,
Ma aflu in urmatoarea situatie:
Am un apartament donat de parintii mei. La donatie si-au pastrat drept de uzufruct pentru apartament. Intre timp am hotarit impreuna cu ei sa il vindem.
Pentru ca la vanzare sa nu am probleme in cazul in care cumparatorul vrea sa cumprere cu credit ipotecar ce solutii am ?

Mentionez ca nu mai am frati sau surori.

Va multumesc.