Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract apartament - firma amina intocmirea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract apartament - firma amina intocmirea actelor

Buna ziua,
Am semnat in urma cu 2 ani un contract pentru achizitie apartament cu un Dezvoltator. Conform contractului acesta poate fi reziliat din vina dezvoltatorului (depasirea termenului de finalizare cu 90 zile). Am depus o cerere in acest sens, termenul de semnare a actelor a reziliere expirat de 14 zile. Sunt aminat de la o zi la alta. Precizez ca din discutiile telefonice am fost informat ca ei interpreteaza intr-un mod diferit sumele pe care le am de primit.
Intrebare: Ce solutii am?
Sa reclam la OPC. Sa angajez un avocat. Care este procedura in cazul in care incerc rezolvarea cazului in justitie.
Cel mai sigur este sa va adresati instantei de judecata care va constatat rezilierea contractului si obligarea Dezvoltatorului la plata sumelor incasate, precum si a penalitatilor stabilite prin contract. Daca considerati ca nu va descurcati, ar fi bine sa angajati un avocat.