avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate CristinaAndrej

Activitate CristinaAndrej

amenda stb
Buna. Am luat o amenda stb, prima din viata mea pentru absolut orice.
Am tranzactii am tot felul de lucruri care pot dovedi corectitudinea mea maxima.
In acea zi cu amenda, am alergat dupa un tramvai care e rar la ochi. daca il pierdeam asteptam foarte mult.
am urcat. controlorii blocau orice acces spre partea de tramvai unde este POS mobil din stb.
Vazand asta, inainte sa plece din statie am platit cu aplicatia 24pay, in maxim 15-30 de secunde... cat dureaza oare asta.
M-au incoltit cei doi, agresat verbal si am platit si amenda. Nu mi-au oferit solutia sa cobor cat era inca in statie tramvaiul, nu m-au directionat spre acele pos-uri care sunt noi. Mi-au zis doar ca am platit dupa ce am urcat si atat. agresiv, nepoliticos.
acum nu banii sunt problema dar ce pot face? unde reclamatii, unde plangeri. macar daca eu platesc amenda pentru agresivitate, ascunderea pos-ului si atitudinea prin care nu m-am simtit in siguranta, chiar amenintata si in pericol trebuie sanctionate cumva. cum pot face?
Va multumesc mult. Planul schita al spatiului este depus, conditiile sunt respectate, fluxurile de intrare si salubritatea deseurilor etc, dar planul-schita real nu corespunde cu ce are in acte persoana respectiva. Momentan nu s-a pus problema de a nu primi autorizatiile, dar se gandesc la acest lucru.
Inchiriat spatiu, dar nu are toate actele in regula.
Buna, am inchiriat un spatiu pentru a desfasura o activitate comerciala (este parter, intrare din strada, rampa, etc). Eu deschid un cabinet de dermato-cosmetica, proceduri, epilat etc.
In obtinerea tuturor autorizatiilor, am descoperit ca proprietarul nu are in acte toate modificarile interioare inregistrate (nici modificarile de ziduri, nici ce a alipit din scara blocului). Nu stiu ce sa fac in acest punct. Am cheltuit enorm in vopsit, renovat, pus tarkett peste tot, schimbat geamuri. Ce se poate face in acest punct? Ma intereseaza mai ales pentru bucata de bloc (2-3 metri mp) alipita din scara/holul blocului. Era un hol de trecere doar catre apartamentul lui si a pus in fata o alta usa, 2 metri mai incolo, ulterior mutand cu totul usa intrarii in apartamentul lui. Neoficial in acte. De foarte multi ani. Cand am inchiriat, in contractul inregistrat oficial figureaza schita noului spatiu si nimeni nu a intrebat de unde vine acest spatiu...