avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea Vasiliu10

Activitate Andreea Vasiliu10

Multumim!
Si aceasta promisiune se face in baza unui document pe care il solicitam la notar? Va multumesc pentru raspunsuri!
Va multumesc pentru raspuns, Totusi, tin sa subliniez faptul ca nimeni nu il obliga. El singur a zis tuturor persoanelor din neam ca vrea sa imi doneze mie pentru ca vrea ca mama sa nu aiba nimic. In acest caz, exista posibilitatea ca el sa nu vrea de fapt sa mi doneze mie partea lui - asa cum a zis, caz in care noi riscam sa fim date afara din casa sau sa trebuiasca sa ii platim bani, contravaloarea partii sale. Eu intrebam daca nu se poate pune cumva o clauza sau o conditie atat lui cat si mamei pentru a conveni pe cale legala sa se respecte aceste vorbe. Nu obliga nimeni pe nimeni, vrem doar sa avem siguranta ca nu vom ajunge intr o situatie mai rea decat suntem deja din cauza unor orgolii.

gi-jane2 a scris:

asa nenorocit cum e , e mostenitor a jumatate din ce e acolo si nu aveti cum sa il obligati sa va dea, sa va doneze.
nu va convine prezenta lui, il dati in judecata- mama adica si cere sa ii fie atribuita casa si ii da jumatate din valoare. Mai departe, mama va poate dona sau face ce vrea cu casa.
Dvs ori il suportati asa ca poate moare, nu are mostenitori si mama sau dvs il veti mosteni, ori il duceti cu zaharelui, il luati la sentiment, cu bunicul si bunica si va doneaza ce are el in certificat. Nu e nevoie sa faca asta in acelsi timp cu mama.

Ca sa nu mai zic de faptul ca a venit de nenumarate ori aici cu amenintari (ca ne da afara, ca ne baga cetateni de etnie roma in casa, ca ne da foc la casa si etc ) si ultima data inainte sa moara bunica mea a vrut sa o ia la bataie pe mama.
Pentru ca unchiul meu nu a vrut sa renunte la succesiune in ideea in care nu vrea ca aceste bunuri sa fie ale mamei mele. In schimb, este de acord sa isi tina promisiunea pe care i-a facut-o bunicului meu inainte sa moara, anume de a fi aceasta casa pe numele meu. Iar din moment ce el nu vrea sa ii lase mamei nimic dar nici nu vrea sa ia partea lui din casa, singura varianta este ca cei doi sa imi doneze mie. Am incercat sa va explic pe scurt ce s a intamplat dar problemele sunt foarte complexe. El a vrut sa mearga cu mine sa mi faca acte pe casa cu conditia de a-i da pe parintii mei afara din ea si a avea grija de bunica mea (mama lui). Este un om mai mult decat dificil si periculos.
Buna ziua,
Vin cu o problema destul de dificila si incerc sa o explic pe scurt. In 2009 bunicul meu a decedat ( eu si parintii mei stand in casa lui si a bunicii mele din bucuresti ) iar la insistentele mamei mele, bunica si unchiul meu au refuzat sa se faca succesiunea dupa dansul in termenul legal pe motiv ca e bunica mea in viata si ca facem succesiunea dupa ce moare si dansa. Anul trecut in august bunica mea a decedat - unchiul meu nu a venit sa o vada chiar daca mama mea a insistat la el si i a explicat situatia. In fine, am depus actele pentru succesiune dupa aproximativ 2 luni de la decesul ei pentru ca in octombrie a decedat din pacate si tatal meu. La toate termenele date de biroul notarial, unchiul meu nu s a prezentat, iar in final dupa ce mama i-a dat mesaje, s-a dus si a acceptat succesiunea chiar daca el ne-a zis tuturor ca vrea sa renunte in favoarea mea ( lucru care nu este posibil legal decat in urma efectuarii succesiunii ) . Problema noastra apare in momentul in care noi nu stim sigur daca el se va tine de cuvant si imi va dona mie partea lui, pentru ca asta ar insemna ca noi sa ajungem in strada ( nu mai bag la socoteala investitia facuta de parintii mei in aceasta casa de peste 20 ani ) . Nu exista cumva o posibilitate legala prin care se poate face un act prin care sa se oblige sa se tina de aceasta promisiune si el si mama? Sa se oblige sa imi doneze mie partile lor?
Va multumesc pentru timpul acordat si sper ca ne puteti oferi o portita !