avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate derek

Activitate derek

Buna ziua,

Am o problema cu un vecin si as dori cateva sfaturi cu privire la situatia creata.

Locuiesc impreuna cu sotia la etajul unu al unui bloc de 10 etaje. Sub mine, la parter, locuieste vecinul in cauza, de etnie roma, impreuna cu cei doi copii (un baiat de 17 ani si o fata mai mare). Blocul nu este foarte nou iar peretii sunt destul de subtiri, astfel incat orice sunet mai puternic se aude imediat.

Problemele au inceput in urma cu un an, cand baiatul a inceput sa dea petreceri in mod regulat, in special cand tatal nu era acasa. L-am rugat sa dea muzica mai incet, dar asta rezolva problema doar pe moment. Am incercat cu clasicul batut in teava, in podea, etc. Cu urmatoarea ocazie, problema revenea. Am incercat pe cale amiabila sa discut atat cu fiul de 17 ani, cat si cu sora acestuia si cu tatal lor. Dupa discutia cu tatal lor, problema s-a rezolvat pentru o scurta perioada de timp dupa care a revenit, la intervale mai dese.

De curand, si-au cumparat tobe, la care bate de dimineata de pe la ora 11 pana dupa-amiaza; ia o pauza, dupa care incepe din nou.
Cand am incercat sa aduc in discutie (din nou) problema, tatal a devenit agresiv, a recurs la injurii, insulte si amenintari. Mi-a sugerat sa ma mut daca nu imi convine, ca el nu isi va face ordine in familie pentru mine (iese din discutie - apartamentul este proprietate personala, nu stau cu chirie) iar daca mai am tupeul sa comentez ceva "are el grija de mine, ca a facut box" si "isi cheama nepotii sa ma taie".

Respectivii nepoti, au fost in urma cu ceva vreme la un alt chef de-al fiului. Pe la 4 dimineata, i-am auzit pe scara blocului vorbind intre ei despre cum o sa vina ei la mine si-o sa imi arate ei mie...

Deja consider ca am fost amenintat de 3 ori, si ii cred suficient de limitati cat sa dea curs amenintarilor. Deasemenea, mi-e teama ca imi voi gasi masina vandalizata.

Am ajuns in punctul in care ajung acasa si trebuie sa dau eu muzica tare ca sa acopar galagia facuta de ei.

Intrebarea mea este: ce pot face ?
De ce am nevoie pentru a depune o plangere de amenintare la politie ?
Cu privire la deranjarea linistii publice, exista un interval orar la care pot apela la politie ? Am vazut ca legea 61/1991, art. 26 si 26 la asta se refera. La art. 26 este trecut un interval, la art. 25 nu. Care este ?

Daca este cu interval(13:00-1400 si 22:00-08:00), ce fac in restul timpului ?!

Astept cu MULT interes raspunsurile dumneavoastra.
Multumesc foarte mult pentru raspuns si promptitudine.
Nu este o problema cu prelungitul "vizei de flotant". Vroiam sa stiu daca se poate da examenul in baza aceste "vize"
Din cate am inteles, trebuie mers si la Fisc inainte, pentru a se declara luarea in spatiu, si abia apoi la Evidenta Populatiei.
Ma puteti lamuri ? Sau macar indruma spre vreun site unde as putea sa gasesc niste informatii exacte cu privire la procedeul de luare in spatiu a unei persoane ?

Multumesc anticipat.
Buna seara,

Dupa aproape 1 ora de cautat de-a-lungul si de-a-latul internetului, tot nu am reusit sa aflu doua informatii simple. Asadar, apelez la cunostintele domniilor voastre.

Problema mea este urmatoarea:
Sunt din Galati, dar locuiesc in Bucuresti - facultatea, loc de munca, etc.
Am facut scoala auto in Bucuresti, si am sustinut un examen auto in Galati. Am picat.
In urma esecului, m-am decis sa caut modalitati de a sustine examenul in Bucuresti, deoarece drumurile la Galati consuma timp si bani, si locul de munca nu este tocmai permisiv.

Intrebari:
1. Pot da examenul auto in alt oras decat cel in care am domiciliu stabil ?
2. Se poate da examenul auto in alt oras (Bucuresti) daca proprietarul ap. unde locuiesc ma ia in spatiu ?
3. Ce acte imi sunt necesare si care este procedura pentru a ma putea lua in spatiu ?

Va multumesc foarte mult,
Lucian O.

P.S: Nu am stiut unde in alta parte sa postez, acest thread mi s-a parut cel mai indicat. Imi cer scuze daca am ales gresit locul.