avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sustinere examen auto in alt oras / mutatie in alt ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sustinere examen auto in alt oras / mutatie in alt oras.

Buna seara,

Dupa aproape 1 ora de cautat de-a-lungul si de-a-latul internetului, tot nu am reusit sa aflu doua informatii simple. Asadar, apelez la cunostintele domniilor voastre.

Problema mea este urmatoarea:
Sunt din Galati, dar locuiesc in Bucuresti - facultatea, loc de munca, etc.
Am facut scoala auto in Bucuresti, si am sustinut un examen auto in Galati. Am picat.
In urma esecului, m-am decis sa caut modalitati de a sustine examenul in Bucuresti, deoarece drumurile la Galati consuma timp si bani, si locul de munca nu este tocmai permisiv.

Intrebari:
1. Pot da examenul auto in alt oras decat cel in care am domiciliu stabil ?
2. Se poate da examenul auto in alt oras (Bucuresti) daca proprietarul ap. unde locuiesc ma ia in spatiu ?
3. Ce acte imi sunt necesare si care este procedura pentru a ma putea lua in spatiu ?

Va multumesc foarte mult,
Lucian O.

P.S: Nu am stiut unde in alta parte sa postez, acest thread mi s-a parut cel mai indicat. Imi cer scuze daca am ales gresit locul.
Cel mai recent răspuns: derek , utilizator 21:58, 10 Septembrie 2008
Buna seara !
1. Puteti sustine examenul auto in orasul in care aveti domiciuliul sau resedinta.
2. Pentru a va stabili resedinta la propr. trebuie sa mergeti cu acesta la evid. persoanei sau cum se mai numeste, cu actele casei, actul de identitate si completati acolo un formular. + timbru fiscal de 1 leu/
3. Dvs. trebuie sa aveti doar actul de identitate.
Atentie insa, cand expira resedinta trebuie fie sa preschimbati permisul fie sa prelungiti ,,viza de flotant,,
Multumesc foarte mult pentru raspuns si promptitudine.
Nu este o problema cu prelungitul "vizei de flotant". Vroiam sa stiu daca se poate da examenul in baza aceste "vize"
Din cate am inteles, trebuie mers si la Fisc inainte, pentru a se declara luarea in spatiu, si abia apoi la Evidenta Populatiei.
Ma puteti lamuri ? Sau macar indruma spre vreun site unde as putea sa gasesc niste informatii exacte cu privire la procedeul de luare in spatiu a unei persoane ?

Multumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viza flotant Amalia2323 Amalia2323 Buna seara, Doresc sa-mi fac viza de flotant pentru a sustine probele pentru permis in orasul in care fac scoala de soferi. Si am cateva intrebari legate de ... (vezi toată discuția)
Viza de flotant elenakitty elenakitty buna ziua!!locuiesc in tulcea,dar sunt studenta in galati.Vreau sa fac scoala de soferi in galati,dar nu sunt sigura ca pot sustine examenul tot in galati.Viza ... (vezi toată discuția)
Examen permis de conducere lloollzzz lloollzzz Buna ziua. As dori, daca se poate, sa stiu in ce conditii pot sustine examenul pentru permis auto in alta localitate, tinand cont ca nu am viza de flotant ci ... (vezi toată discuția)