avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Activitate AlexB123

Activitate AlexB123

Buna ziua, vin cu urmatoarea problema:
Am un copil de 15 ani din urma unei relatii de concubinaj, copil la care am pensie alimentara stabilita de judecatorie, pensie pe care o platesc de 4 ori mai mult decat sunt obligat legal.
Intre timp, mi-am refacut viata ( nu m-am casatorit ), si avem un copil de 6 ani, copil caruia ii platesc mamei ei pe card suma identica cu cea a primului copil (sa evit orice discutie pe aceasta tema ).
Mama primului copil m-a chemat in judecata pentru majorarea pensiei alimentare. Ce trebuie sa fac eu ca judecatorul sa ia in calcul faptul ca eu am doi copii si sa imi calculeze venitul in functie de cei doi copii? Tinand cont ca traiesc in "concubinaj" si ca nu sunt casatorit, ce parghii legale am ca sa imi ia in calcul si al doilea copil, ca eu am doi copii de intretinut, nu doar unul?

Amandoi copii sunt pe numele meu.
Va multumesc!
Buna seara, parintele meu isi pregateste dosarul de pensionare si fabrica unde a lucrat a externalizat arhiva. In urma cererii si a platii facute catre firma care se ocupa cu arhiva, acestia ne-au comunicat ca nu-i poate elibera adeverinta de vechime, adeverinta de grupa de munca ( cu toate ca toate acestea sunt trecute si in cartea de munca - perioada si grupa 2- ), pe motiv ca nu au gasit actele necesare in arhiva.
La fel si cu multe luni de munca, cativa ani nu au putut elibera nimic pentru ca nu au gasit statele de plata, ca si cum nu ar fi lucrat.
Acum stau si ma intreb ce vina are parintele meu ca angajatorul ori firma care gestioneaza arhiva, nu au avut grija de ele.
Cartea de munca ce scop mai are daca nu vor sa ia in considerare datele trecute acolo.
Ce cai legale exista?
Multumesc frumos.