avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1915 soluții astăzi
Forum Activitate dinuclaudia

Activitate dinuclaudia

Am nascut in anul 2007 in luna mai si am primit o alocatie pentru copil in valoare de 200 ron. As dori sa stiu de ce in momentul de fata nu mi s-a majorat aceasta alocatie la suma de 213 ron, in conditiile in care s-au indexat alocatiile conf.HG 11/2008. Multumesc anticipat.
Discuție amenda parcare
Buna ziua,
As vrea sa stiu ce trebuia sa fac in situatia in care am parcat intr-o statie de autobuz, dar nu am fost amendata de politia care mi-a cerut actele, ci de o firma de paza care se ocupa cu ridicarea autovehiculelor ce sunt parcate in locuri interzise.
Mai exact agentul de politie care s-a recomandat , a venit iimpreuna cu agentii de la firma de paza si ridicari masini , mi-a cerut documentele de identificare respectiv permisul, buletinul si talonul masinii si mi-a adus la cunostinta amenda pe care tb sa o platesc pt parcarea in statie .Tot el mi-a sugerat ca ar fi mai bine sa platesc taxa de ridicare masina in valoare de 50 ron , ( deorece agentii de la firma de paza s-au apucat sa-mi " sigileze masina pentru ridicare").
Ideea e ca agentul de politie a plecat cu actele mele la masina agentilor de paza si a trimis apoi pe unul din agenti, care a venit cu o casa de marcat fiscalizata si cu actele mele si care m-a intrebat daca sunt de acord sa platesc aceasta taxa pe loc sau sa platesc amenda data de politist ???
Concluzia e ca am platit acea taxa pe loc pentru care am primit un bon fiscal pe care scria " taxa deblocare roti" si am scapat fara ridicarea masinii....
E corect asa ceva ? pot face ceva pentru contestarea acestei taxe? mentionez ca nu am semnat nici un act , dar cred ca am fost fotografiata de unul din agentii de la firma de paza.( avea un aparat foto cu care fotografia masinile parcate)...:(