Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda parcare

Buna ziua,
As vrea sa stiu ce trebuia sa fac in situatia in care am parcat intr-o statie de autobuz, dar nu am fost amendata de politia care mi-a cerut actele, ci de o firma de paza care se ocupa cu ridicarea autovehiculelor ce sunt parcate in locuri interzise.
Mai exact agentul de politie care s-a recomandat , a venit iimpreuna cu agentii de la firma de paza si ridicari masini , mi-a cerut documentele de identificare respectiv permisul, buletinul si talonul masinii si mi-a adus la cunostinta amenda pe care tb sa o platesc pt parcarea in statie .Tot el mi-a sugerat ca ar fi mai bine sa platesc taxa de ridicare masina in valoare de 50 ron , ( deorece agentii de la firma de paza s-au apucat sa-mi " sigileze masina pentru ridicare").
Ideea e ca agentul de politie a plecat cu actele mele la masina agentilor de paza si a trimis apoi pe unul din agenti, care a venit cu o casa de marcat fiscalizata si cu actele mele si care m-a intrebat daca sunt de acord sa platesc aceasta taxa pe loc sau sa platesc amenda data de politist ???
Concluzia e ca am platit acea taxa pe loc pentru care am primit un bon fiscal pe care scria " taxa deblocare roti" si am scapat fara ridicarea masinii....
E corect asa ceva ? pot face ceva pentru contestarea acestei taxe? mentionez ca nu am semnat nici un act , dar cred ca am fost fotografiata de unul din agentii de la firma de paza.( avea un aparat foto cu care fotografia masinile parcate)...:(
De contestat taxa ,nu se poate. In situati in care ati fi semnat vreun proces verbal de contraventie, ati fi putut face plangere in termen de 15 zile.