avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaVecliuc

Activitate AndreeaVecliuc

Buna dimineata,

Am observat ca socrul meu are o atitudine posesiva fata de soacra mea, si nu numai. In general e felul de om care vrea sa detina monopol pe toate deciziile tuturor membrilor familiei, si devine foarte irascibil daca cineva indrazneste sa il contrazica.

Problema este ca ei se stiu doar de 5 ani. a mai fost casatorit inainte si de fiecare data cand il intrebam sa ne povesteasca de ce s-a divortat de fost nevasta are o atitudine nu tocmai deschisa.

Intrebarea este cum pot afla motivul divortului de prima sotie? Noi banuim ca a fost violent, pt ca are un comportament ft ciudat si posesiv.
Buna ziua,
Sper ca noul an v-a gasit pe toti bine.
As avea si eu o intrebare pentru solutionarea unei probleme care dureaza deja de aproximativ 3 ani.

Fratele meu mai mare, si-a construit o casa pe un teren primit mostenire de la mama noastra.
Casa a fost construita conform legii cu toate actele si autorizatiile necesare.
Precizez ca imobilul nu este mentionat cu, curent electric in documente. Dar suntem in secolul 21, cine mai sta pe intuneric?
Acum casa se afla undeva spre finalizare si se confrunta cu cei de la IRE (curent electric).
La o distanta de 5m de acoperisul casei se afla cablurile de la inalta tensiune, si cei in masura sa branseze casa cu curent electric, au zis ca este ilegal si ca exista un risc foarte mare (in cazul in care cablurile de inalta tensiune vor pica peste imobil).
Casa alaturata, casa vecinului, este situata sub cablul te inalta tensiune, cu o distanta mult mai mica de imobil, insa lui, i-au aprobat bransarea la curent electric, iar fratelui meu i se inchid toate usile in nas.
Cum ar putea sa faca si unde ar trebui sa mearga sa poata rezolva problema?
Sa aveti o zi frumoasa,
Va multumesc
Va multumesc,

In legatura cu dreptul de creanta, este suficient certificatul de casatorie sau atunci voi avea nevoie de dovezi concrete ?
Domnul Mihail ,
Va multumesc ca ati acordat timp intrebarii mele.
El avea dinainte terenul pe care am construit casuta si autorizatia de constructie am platit-o inainte de casatorie, cat am stat in concubinaj (2 ani). constructia casei, materialele, mucitorii, interior, exterior, instalatii sanitare, electrice, etc. au fost platite dupa casatorie
Luand in considerare informatia adaugata mai sus, raspunsul dumneavoastra la prima intrebare, dat in prealabil este acelasi?
Buna ziua.
Inainte si dupa casatorie am lucrat impreuna cu fostul sot in abatoare in Germania.
Am construit o casuta impreuna. Am lucrat amandoi cot la cot. Problema este ca eu fiind crescuta la casa de copii, nu am avut destula experienta de viata si nici nu am ascultat sfaturile celor din jur. Banutii mei si ai lui mergeau toti in construirea casei noastre care dupa aproape 7 ani de muncit in abatoare am reusit sa o finalizam. Din pacate sau din fericire, relatia noastra nu a fost prea roz fiind multe neintelegeri din partea amandurora.
Dupa mai mult de cinci ani de casatorie (7 jumate mai exact), am divortat, fetita noastra mi-a fost increfintata.
Eu i-am zis ca suntem tineri si sa nu ne taram prin tribunale si ar fi mai bine sa facem partajul la notar si el a fost de acord. Suntem divortati din 2019 martie, si inca de atunci el ma tot amana ,ba ca in mai, ba august, ba noiembrie...si tot asa.
As vrea sa inaintez partaj, doar ca nu prea am cum sa fac dovada faptului ca si au in egala masura am cotizat financiar la construirea casei.
Cineva zicea ca nu conteaza daca nu ai dovezi. Atat timp cat am fost casatoriti mai mult de 5 ani totul se imparte egal.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in situatia asta?
Se poate inainta partaj daca nu am dovezi am cotizat si eu? Mentionez ca mama lui fiind in romania noi trimiteam banii ei si ea se ocupa de toate platile.