avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut222

Activitate Ionut222

si inca ceva... o sa primesti o amenda administrativa/ daca ti se da nup. deci nu penala si nu se inscrie la cazier.
te invat eu, mergi la cercetari penale, vorbeste cu ofiterul care se ocupa de cazul tau, spune-i ce s-a intamplat in legatura cu doamna politist. Iti va trimite cazul la parchet cu neinceperea urmaririi penale. Vei fi salvat... dar tot tre sa stai pe tusa vreo 3 luni cu permisul. Si vei plati o amenda administrativa.
Sau ia-ti avocat si repeta faza de mai sus:). ca tot aia e numai ca il platesti si pe domnul avocat.
A meu a stat 3 luni si jumate:) apoi alt timp la procuratura; ideea e ca orcum daca iti prelungesti acum permisul desi nu se poate decat cu acordul procurorului, ti-l prelungeste pe o luna ... apoi tre sa mergi iar sa ti-l prelungeasca, si tot asa dar tu perioada de 3 luni tot o stai fara permis, chiar daca stai acum fara sa prelungesti, chiar daca stai luna viitoare dupa ce se termina data de prelungire.
Mai intai tre sa mergi in audienta la un politist de cercetari penale daca ti-a fost intocmit dosar, dupa ce te audiaza acesta te va intreba daca doresti sau nu un avocat, depinde de caz, mai bine e sa colaborezi cu el, vei mai scrie o declaratie tip pentru procuror, iti va da o propunere de solutie (neinceperea urmaririi penale= amenda administrativa, inceperea urmaririi penale =amenda penala, dosar penal, cu suspendarea efectuarii pedepsei prevazute in cod, anulare de permis; sau cu efectuare de pedeapsa si anulare de permis ): , apoi il va trimite la procuratura de abia atunci vei putea sa faci cerere pentru prelungire de dovada de circulatie.
Bafta! Sper ca am fost destul de explicit.
A ajuns dosarul la parchet? daca nu. Inseamna ca nu ai ce cauta la procuratura. Trebuie sa mergi la politie sa te interesezi de dosar. Daca s-a constatat ca e o infractiune, te interesezi la sectia cercetari penale.
Daca a ajuns dosarul la parchet poti sa mergi in audienta la procurorul de serviciu. In zilele cand se fac audiente, sunt sigur ca jandarmii de la intrara procuraturii sunt bine instruiti si stiu sa-ti explice mai bine cum sta treaba.
Mergi peste o saptamana la politia unde ti-a luat permisul, sectia cercetari penale, intereseaza-te de caz, si vezi ce decide politistul caruia ti s-a repartizat dosarul.
Mergi la procuratura (parchet judecatoresc) cu buletinul, la intrare se afla un jandarm ii prezinti buletinul si cazul, el iti da o cerere pe care trebuie sa o completezi, daca soliciti o audiere la procuror , poti sa mergi lunea si joia de la 10 la 12 sau are afisat programul la intrare.
Daca nu a ajuns cazul la procuratura, trebuie sa mergi la politie sa intrebi despre caz.
Asteapta si tu dupa sarbatori poate se mai imbuneaza lumea , si eu astept... tot la fel ca sa nu provoc discordie.... un avocat te-ar putea sfatui mai bine... dar unul care a mai trecut prin asa ceva, si unul care sa te asigure nu ala care cand ai ajuns la judecatorie; da ce problema ai?... da onorariul meu e 10... si te scap:-J .
Marine in cazul asta dispui de 3 variante . nu ti le-a zis politistul :
1. Cea mai favorabila : 3 luni +1 permis suspendat pentru neinceperea urmaririi penale, +amenda administrativa care nu se inscrie la cazier.
2. Inceperea u penale(cea mai favorabila in cazul tau): Anulare de permis , trimitere in judecata, solutionarea cazului si abia dupa 6 luni poti da iar pentru permis, un nou examen , o noua cheltuiala , foarte mult timp pierdut. + cazier + amenda penala + cheltuieli de judecata.
3. Condamnare cu suspendare (in cazul tau) : Anulare de permis , poti da dupa 12 luni iar pentru permis, un nou examen , o noua cheltuiala , un dezastru de timp pierdut, + cazier, + amenda, + cheltuieli de judecata.
4.Condamnarea de la articolul 101....

Daca Doamna Avocat te-a sfatuit ca ai shanse, apeleaza la ea. Ea stie mai bine.
Forumul asta este foarte bun, gandeste-te ca atunci cand vei fi chemat... sa le explici celor care te vor audia exemplele noastre. Asa cum am scapat noi, sa le dovedesti ca nu esti un infractor asa cum cred ei, sa ii convingi sa te inteleaga.
Depinde de cat de baiat bun ai fost inainte. Sau daca te-ai luat de politistul de la cercetari penale ori nu ai avut o cale de iesire si nu ai regretat momentul trait in sensul: "da domle eram cu fratemiu si il duceam la spital ca murea, daca era daca nu ma duceam dupa el; imi pare nespus de rau si n-o sa mai fac in viata mea asa ceva", sau daca te-ai luat de cel de la rutiera, sau daca ai comis ceva grav in sensul ca ai circulat cum am circulat si noi si ai comis inainte: un accident cu fuga de la locul faptei; sau ai furat un l de combustibil dintr-o benzinarie si ai demarat in tromba... Totusi daca te-a dat in judecata trebuie sa stii si de ce ai fost propus pentru un potential proces!
Mentionez ca si un cuvant .... spus.... cui nu trebuie este o infractiune cu sau fara condamnare. Deci insira-ti din nou momentele traite, analizeaza si vezi ce a mers rau, daca nu mergi si intreaba pe cel care te=a trimis in judecata: de ce?! ai dreptul!
Am o intrebare ai asteptat sa-ti vina amenda in posta sau ai fost la procuratura si ai urgentat?