avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate rindo

Activitate rindo

In 2005 mama socrului meu a facut un act la un notar in care ii trece tot pamantul pe numele acestuia spunand ca este singurul mostenitor. Dar socrul meu mai are un frate care nu a fost trecut in acte la notar. Actul a fost incheiat cu ajutorul a 3 martori din care 2 au murit, unul din ei fiiind chiar mama socrului. mai poate face ceva fratele socrului, este valabil acel act. Mentionez ca batrana a fost invatata de cineva sa faca asta ca sa poata vinede din pamant.
Am avut pe 7 Proces cu individul care a amanat din lipsa de avocat. Este obligatoriu sa am si eu avocat? fratele meu cu soacra lui au dar eu nu vreau. Mentionez ca dosarele sau unit si suntem 4 parti civile contra individului. Este obligatoriu sa am avocat in penal. Ce rost mai are daca ei au deja unul. Nu am bani pt avocat si pana la urma eu am intrat in jocul asta din cauza fratelui meu si a prietenei lui. Ce ar trebui sa stiu pt a imi sustine singur cauza. Ce rol are un avocat pe parcursul procesului???
CITATIA ESTE DE LA JUDECATORIE.
Am primit citatile pt data de 7.10.2008, Deci se pare ca incepe procesul, acum sa vedem cat o sa dureze si asta.
Fratele meu si cu mama prietenei lui au deja un avocat. Si acesta asteapta sa inceapa procesul DAR CINE STIE CAND VA INCEPE??? Cat dureaza sa ajunga dosarul de la parchet la judecatorie??? Nimeni nu stie...
Ce se intampla daca nuu recunoaste ca este vocea lui la telefon? Exista metoda in justitie de a proba inregistrarile? Cine are competenta sa constate ca vocea din inregistrarile videeo este aceeasi cu cea din inregistrarile audio?
Voi reveni cu informati noi. Asteptam inceperea procesului daca va mai incepe. Daca mai suna odata si spune ca ii "mananca creieri la fata mea", "o transeaza si o da la caini"... sigur va gasi si va primi o lectie pe viata NU MAI REZISTAM.
Urmarirea se face pe strada, de obicei noaptea cand fratele meu merge la prietena lui. Agresorul ataca si fuge pana vine politia si apoi revine cu telefoane de amenitare zicand "ai scapat ca aveam brisca la mine, te prind eu fraiere .... iti scot matele..." La acest individ i-a cazut cu tronc prietena fratelui meu inainte ca fratele sa fie cu ea dar aceasta nu a vrut si de atunci au inceput amenintarile catre ia si familia ei si apoi catre toate persoanele care au legatura cu fata. Cum am mai spus si repet politia nu isi face treaba si a incercat sa traga cat mai mult de timp in solutionarea cazului. La procuror cand am fost eu personal ca sa fiu audiat am observat ca procurorul nici nu citise dosarul habarnavea ca la dosar sunt si plangeri facute de mine si a fost foarte ofensat cand am cerut sa se uite in dosar. Acum cateva zile am sunat la procuror si pt ai duce cateva inregistrari facute recent insa acesta a raspuns foarte nervos "de unde ai domnule nr meu de telefon, eu nu mai am ce face cu inregistrarile ca am trimis dosaru la judecatorie" ," faceti alte plangeri" - BUNENTELES ALTE LUNI DE ASTEPTARE Mentionez ca nr procurorului este ne net acesta fiind si purtator de cuvant al parchetului.
Ma puteti ajuta cu cateva adrese de e-mail unde pot sa mai depun reclamatii cu privire la acest caz. Adresa mea de e-mail si de mess este: rin25do@yahoo.com poate vrea cineva sa asculte cateva inregistrari sau sa vada poze cu individul.
Orice informati imi este de mare ajutor in incercarea de al face pe acest individ sa inceteze.
A depus reclamatie si mama prietenei fratelui meu , fratele meu precum si eu, am dus 6 martori care stiu de situatie , am angajat si un avocat dar nimeni nu misca nimic. Mai mult politaiul ce ancheteaza cazul a spus ca individul a mai amenintat pe cineva tot de genul asta cu care a avut un proces si pana nu a luat o mama de bataie de la neamurile fetei nu a incetat, indemnandune sa facem si noi acelasi lucru, lucru filmat cu un telefon mobil de noi. Eu l-am intrebat ca daca il batem rau si el depune plangere pe cine trage la raspundere, acesta zicand sa nu il batem rau doar sa il imobilizam si sa chemam politia. La sfaturile acestora am stabilit o intalnire prin telefon cu individul si impreuna cu 3 martori am fost la intalnire unde am incercat sa il intrebam pe individ de ce face toatea astea , acesta enervandu-se a inceput sa ne injure si sa ne ameninte pe toti, a intervenit politia ce se afla in zona si a luat datele persoanelor. Cu acest lucru am vrut sa dovedim cu martori cine este cel care suna. Ca rezultat al acestei intalniri Politia il invata pe individ sa mearga la medic sa isi ia zile de ingrijiri medicale, sa depuna plangere sa zica ca l-am batut - lucru afirmat de individ la telefon. Am filmat si acest lucru unde se vede ca nu este batut.
Ce putem sa ii cerem acestui individ tinand cont ca 3 luni de inchisoare suny prea putine pt fuferinta adusa familiei noastre. In ce masura putem sa ii cerem daune morale, cat de mari pot sa fi aceastea si cum se pot recupera de la individ in caz ca instanta il gaseste vinovat. ASTEPT SA I-MI MAI DATI SUGETI SI LAMURIRI PT A MA AJUTA.
VA MULTUMESC LA CEI CARE MA AJUTATI
Este un caz demn de un film. Ideea de a chema o televiziune credeti ca ar ajuta la ceava?
Si pe noi ne sperie foarte tare amenintarile adresate bebelusului si totodata ne provoaca suferinta si teama, mai ales ca acest indivd l-a atacat pe fratele meu agresandul acesta la randu lui aparanduse cu un sprai lacrimogen. A fost chemata politia care l-a amendat pe agresor dar si pe fratele meu pt folosirea de substante lacrimogene. Ce masura de protectie sa luam daca tot noi suntem amendati. Individul sustine ca are pile si relatii si nu are nimeni ce sa ii faca. A fost chemat la politie de mai multe ori, la parchet insa acesta nu inceteaza suna si ameninta intruna la telefon. Procurorul zice sa facem alte plangeri, dar cu ce folos daca cursul unei plangeri dureaza luni de zile?
Am depus la dosar CD cu inregistrari telefonice si SMS, si ca sa vedeti ce interesati sunt oameni legi, cam dupa 8 luni am fost chemat sa le arat cum se asculta inregistrarile ca ei nu stiu. Si dupa cum merg treburile cred ca mai dureaza pana incepe procesul procurorul sustine ca dosarul a plecat catre Judecatorie, dar cand ii intrebam ce sa facem sa stam in casa pana se va rezolva ceva acesta da din umeri spunand ca astea sunt legile.SUNTEM DISPERATI SI NU MAI AVEM INCREDERE IN NIMENI.