Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebari certificat de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebari certificat de mostenire

In 2005 mama socrului meu a facut un act la un notar in care ii trece tot pamantul pe numele acestuia spunand ca este singurul mostenitor. Dar socrul meu mai are un frate care nu a fost trecut in acte la notar. Actul a fost incheiat cu ajutorul a 3 martori din care 2 au murit, unul din ei fiiind chiar mama socrului. mai poate face ceva fratele socrului, este valabil acel act. Mentionez ca batrana a fost invatata de cineva sa faca asta ca sa poata vinede din pamant.
Daca a fost o vanzare-cumparare clasica, adica trasfer drept de proprietate si incasare pret, este destul de greu de desfiintat, dar insa fratele socrului dvoastra are calea legala de a contesta vanzarea si de cere nulitatea contractului.
fiti mai explicit;
ce fel de acte s-au incheiat la notar? testament,donatie,contract v/c?