avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1590 soluții astăzi
Forum Activitate aquarius

Activitate aquarius

Da, as vrea sa platesc in cont, dar din pacate asociatiile de proprietari/locatari nu folosesc asa ceva.
Am fost personal sa platesc si mi s-a refuzat incasarea banilor. Nu stiu daca mandatul postal rezolva problema.
1. Am un garsoniera la etajul 4 (ultimul etaj) pentru care am efectuat in mod individual reparatiile la terasa aferanta acesteia in aug 2012, asta dupa ce am informat asociatia despre necesitatea acestor lucrari (verbal si in scris) ca urmare a deteriorarii peretilor interiori. Am informat asociatia despre efectuarea reparatiilor si am solicitat repartizarea cheltuielilor pe apartamente, dar fara niciun rezultat pana acum.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez pentru a recuperara costurile cu reparatia.

2. Pentru ca nu locuieste nimeni in acea garsoniera, iar eu, nici macar in aceeasi localitate, ajung rar sa platesc intretinerea. Saptamana aceasta, cand am fost sa platesc cheltuielile cu intretinerea cei de la administratie au refuzat sa primeasca banii pentru ca nu am platit cheltuielile pentru reparatiile facute la subsolul blocului, pe motiv ca, citez din anuntul afisat de presedintele asociatiei: "Conform deciziei Comitetului Executic administratorul nu va incasa banii pentru intretinere pana cand nu va fi achitata plata pentru reparatiile subsolului".
Va rog sa-mi spuneti daca au dreptul sa ia o astfel de decizie si cum poate fi atacata. In lege am gasit referire doar la hotararile adunarii generale.

Răspuns la discuția minor peste hotare
Buna ziua!

Ref la plecarea minorului peste hotare cu parintele caruia ii este incredintat, in ce conditii poate acesta pleca? II trebuie si acordul celullalt parinte? Poate pleca pe perioada nelimitata? In cazul in care minorul paraseste tara impreuna cu parintele caruia ii este incredintati cum poate celalalt parinte pastra legatura cu minorul?

Multumesc