avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1921 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelaramonapopa

Activitate mihaelaramonapopa

Buna ziua,

Eu si sotul meu avem fiecare cate un apartament identic cumparate inainte de casatorie. La casatorie nu am facut acte speciale cu privire la situatia bunurilor. Momentan dorim sa vindem un apartament ( al meu) si sa cumparam un altul mai mare ulterior.
Intrebarea mea este urmatoarea: din ce m-am informat, sotul ar fi indreptatit ( in caz de divort) la jumatate din acest nou apartament mai mare si ar ramane si cu apartamentul lui de dinainte de casatorie ipoteza care mie imi cauzeaza un sentiment de disconfort. Ce doresc sa inteleg este… care ar fi demersul cel mai potrivit ( sau optiunile) de urmat astfel incat amandoi sa avem drepturi egale la bunurile noastre indiferent ce s-ar intampla.

Multumesc frumos
Răspuns la discuția Intabulare proprietate mostenita
Ok, multumesc mult pt raspuns. Vorbim despre o casa la curte la tara, cu o valoare de aproximativ 30000 euro. Ce presupune dezbaterea succesunii? Cum se face, ce documente sunt necesare? Mentionez ca sunt fiu unic iar pe casa aceasta nu avem alte acte decat cele enuntate mai sus.
Buna ziua,

Locuiesc intr-un sat in judetul Alba in casa construita de parintii mei decedati de 10 ani. Singurele acte ce le avem sunt pe numele tatalui meu, ultimul decedat:
1. titlul de proprietate pe curte
2. autorizatia de executare lucrari si proiectul casei.

Cu ce demersuri trebuie sa incep, in ce ordine si cui sa ma adresez pt a intabula aceasta proprietate pe numele meu ? Cam la ce costuri ma pot astepta?

Multumesc tare mult!