avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Activitate iomaro

Activitate iomaro

Răspuns la discuția Bani furati din contul bancar
O excrocherie urata: mi-s-a trimis un twitter cu o întrebare. Am răspuns yes. M-a sunat pe whatsapp o tânăra și asa am intrat într-o combinație pentru a învăța investițiile cu crypto cu o firma din tarile baltice. Cei ce-mi scriau aveau adresa in Tarile Baltice. Mi s-a făcut legătura cu un broker care a început sa ma învețe. Serios și răbdător. Mi-a făcut înregistrarea la un cont in banca lor H. Din prima săptămâna am început sa câștig prea mult ca sa fie adevarat. Dupa ceva timp mi-a propus sa fac un cont la o banca engleza K. Am făcut și am observat ca era mereu prezent la completarea datelor mele de banca. Mi-am dat seama imediat ca ceva nu e in odine. Am anunțat banca de unde trimeteam banii pt banca engleza si politia. La putin timp banca K ma anunța ca "cineva" mi-a scos tot ce aveam pe cont. Am luat imediat legătura cu brokerul și-am făcut scandal. S-a scuzat ca cineva din echipa lui a făcut o gresala!?! A spus ca-mi va da banii înapoi. De o luna ne certam pe whatsapp sau email. Nu vrea sa-mi dea banii "luați" de el fara voia mea și contrar a ce scrie in contractului semnat de noi doi. Am alertat banca K, care s-a scuzat si mi-a spus ca la Crypto nu e posibil de găsit făptașul, cu toate ca in cazul meu făptașul a recunoscut ca banii sunt la el. O minciuna! Specialiștii spun ca orice moneda, chiar si digitala are o serie a ei, un "miros" prin care se poate descoperi unde s-a dus si cine a luat-o. Politia din alte tari acționează in stilul ei, fără sa-mi dea ceva de veste. Sper sa-mi dea măcar banii furați. Un avocat mi-a spus ca la mine e vorba de furtul Identității cat și furtul propriuzis a banilor digitali, făcut de brokerul KF. Daca nu-mi recuperez banii in scurt timp, voi da in vileag toată povestea, cu firmele care au participat, persoanele care au trimis și semnat emailuri și contracte din tarile respective, ca si persoanele reale care au participat etc. Sa nu va mirați ca veți întâlni in aceasta excrocherie și persoane născute in Romania. Daca cineva are vreo soluție, mai ales daca e un avocat/a pentru acest domeniu, ma bucur.