avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate mirel123456

Activitate mirel123456

Ași mai avea o întrebare mi se va aplica un nou termen de supraveghere sau rămâne la același pe care i-l aveam anterior de 2 ani?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va mulțumesc foarte mult pentru răspunsul acordat si pentru ca vati făcut timp sa îmi răspundeți .
Tip solutie: admite cererea
Solutia pe scurt: Admite sesizarea Serviciului de probaţiune Olt. Dispune anularea amânării aplicării pedepsei de 9 luni închisoare stabilite pentru inculpatul Pătru Mirel Daniel prin sentinţa penală nr. 82/28.10.2020 a Judecătoriei Balş, definitivă prin neapelare la data de 17.11.2020. Dispune anularea suspendării sub supraveghere a executării pedepsei de 8 luni închisoare aplicate inculpatului Pătru Mirel Daniel prin sentinţa penală nr. 137/16.11.2021 a Judecătoriei Balş, definitivă prin neapelare la data de 04.01.2022. Descontopeşte pedeapsa de 9 luni închisoare, aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 82/28.10.2020 a Judecătoriei Balş în pedepsele componente de 7 luni închisoare, aplicată pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute de art. 228 alin. 1 şi 3 C.pen., şi de 6 luni închisoare, aplicată pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute de art. 92 alin. 2 din Legea nr. 123/2012, repunând aceste pedepse în individualitatea lor. Înlătură sporul de 2 luni închisoare aplicat prin sentinţa penală nr. 82/28.10.2020 a Judecătoriei Balş. Descontopeşte pedeapsa de 8 luni închisoare, aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 137/16.11.2021 a Judecătoriei Balş în pedepsele componente de 6 luni închisoare, aplicată pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute de art. 228 alin. 3 C.pen., şi de 6 luni închisoare, aplicată pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute de art. 92 alin. 2 din Legea nr. 123/2012, repunând aceste pedepse în individualitatea lor. Înlătură sporul de 2 luni închisoare aplicat prin sentinţa penală nr. 137/16.11.2021 a Judecătoriei Balş. În baza art. 38 alin. 1 şi 2 C.pen şi art. 39 alin. 1 lit. b C.pen., contopeşte pedepsele de 7 luni închisoare şi 6 luni închisoare, aplicate prin sentinţa penală nr. 82/28.10.2020 a Judecătoriei Balş, cu cele două pedepse de 6 luni închisoare stabilite prin sentinţa penală nr. 137/16.11.2021 a Judecătoriei Balş, în pedeapsa rezultantă de 1 an şi o lună, stabilită prin adăugarea la pedeapsa cea mai mare, de 7 luni închisoare, a unei treimi din totalul celorlalte pedepse, şi anume 6 luni închisoare, această pedeapsă rezultantă urmând a fi aplicată inculpatului. În baza art. 91 din Codul penal, dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei închisorii aplicate pe durata termenului de supraveghere de 2 ani, stabilit conform art. 92 din Codul penal, termen care curge de la data rămânerii definitive a sentinţei penale nr. 137/16.11.2021 a Judecătoriei Balş, în conformitate cu dispoziţiile art. 97 alin. 2 C.pen. În temeiul art. 93 alin. 1 din Codul penal, obligă inculpatul Pătru Mirel Daniel ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: - să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Olt la datele fixate de acesta; - să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; - să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; - să comunice schimbarea locului de muncă; - să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 93 alin. 2 lit. b din Codul penal, îi impune inculpatului Pătru Mirel Daniel ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarea obligaţie: să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 din Codul penal, îl obligă pe inculpatul Pătru Mirel Daniel să presteze o muncă neremunerată în folosul Primăriei comunei Pârşcoveni, judeţul Olt, sau al ?colii Gimnaziale Pârşcoveni, jud. Olt pe o durată de 80 de zile. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 din Codul penal referitoare la revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În baza art. 275 alin. 3 C.proc.pen. cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu drept de contestație în termen de 3 zile de la comunicare. Pronunțată prin punerea soluției la dispoziția inculpatului şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanței azi, 22.03.2022.(îmi puteți explica si mi-e ca eu nu mă-i inteleg nimica va rog frumos.
Mulțumesc foarte mult pentru răspuns acordat dar asta e problema ca nu am primit nici o comunicare acasă prin care sa fiu înștiințat cu privire la ce e de făcut am aflat după monitorul oficial după Google
Tip solutie: Încheiere
Soluția pe scurt: În baza art.279 C.pr.pen. admite cererea formulată de partea civilă privind înlăturarea unor omisiuni vădite din cuprinsul minutei și dispozitivul sentinței penale nr.137 /16.11.2021 pronunțată de Judecătoria Balș în dosar nr. 1113/184/2021. În baza art.276 al.1 C.pr.pen. dispune obligarea inculpatului la plata sumei de 1000 lei către partea civilă reprezentând cheltuieli judiciare. Menține celelalte dispoziții. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunțată în ședință publică, azi, 10.12.2021.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 576/2021 10.12.2021(ce mai ie de făcut in situația de fata ??