avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate Traian21

Activitate Traian21

Apreciez foarte mult sfatul dvs! Sa aveti o seara faina!
Eu nu am incheiat nici un contract cu furnizorul de energie electrica dar am primit factura emisa de distribuitorul de energie electrica (trimisa de dezvoltator)
Se pare ca dezvoltatorul a incheiat deja un contract cu datele mele si furnizorul de energie a fost de acord, altfel nu as fi primit nici o factura.
Dezvoltatorul ar fi achitat in mod normal pana cand am fi semnat cvc. Corect ?
Este legal ca dezvoltatorul sa incheie un contract in numele meu ?
Buna ziua,

Am intocmit un contract de promisiune vanzare-cumparare cu un dezvoltator imobiliar pentru un imobil nou. Totul a decurs normal pana cand reprezentatul dezvoltatorului mi-a trimis o factura taxa emitere de aviz pt racordare la curent electric pe numele meu.
In conditiile in care nu am semnat nici un contract de vanzare-cumparare si nici nu mi s-a cerut acordul pentru asa ceva, nu stiu in ce masura este in regula.
Pana la urma este o suma mica dar nu asta este problema, sunt ingrijorat pentru alte consecinte neasteptate.
De asemenea nu inteleg cum distribuitorul de energie electrica a fost de acord sa emita o factura pe numele meu desi eu nu sunt inca proprietar.
Dezvoltatorul a motivat aceasta solutie pentru cei care se grabeau, pentru ca autorizatiile pentru persoane fizice se obtin mai usor decat pe societate.
Considerati ca se poate accepta aceasta practica fara consecinte pentru client ?
Dezvoltatorul a parut de buna credinta pana acum.
Sa platesc factura sau sa refuz si sa insist sa facem trecerea utilitatilor dupa semnarea contractului cvc ?

Va multumesc!!!
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un apartament dobandit de actualul proprietar in baza unui contract de intretinere cu clauza de uzufruct viager.
Intretinutul a decedat intre timp.
Conform unei verificari facute de IML, defunctul era in deplinatatea facultatilor mintale cand a incheiat contractul de intretinere
cu clauza de uzufruct viager cu ingrijitorul respectiv.
In cazul in care devin proprietar dar revin mostenitorii defunctului si demonstreaza in instanta ca ingrijitorul nu si-a indeplinit obligatiile
de intretinere fata de intretinut, ce se intampla in continuare ?
Eu, noul proprietar, sunt afectat in vreun fel, pot pierde proprietatea sau Ingrijitorul se judeca cu mostenitorii fara sa ma impacteze ?

Va multumesc frumos,