avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate eu234

Activitate eu234

Ok multumesc pentru raspuns.
Buna ,
Pe persoana fizica am o poprire iar pe SRL-d sunt asociat unic , am mers la banca sa imi deschid un cont nou pe firma mi se spune ca il deschid degeaba ca fiind asociat unic poprirea respectiva va fi transmisa si catre firma iar conturile firmei vor fi blocate si ele ,deci nu pot scoate dividente nici macar sa platesc chirii , cheltuieli si alte cele de pe contul de firma inafara de salariu .
Intrebarea mea este trebuie neaparat sa folosesc o unitate bancara ca sa pot colabora pe firma sau pot face chitanta sau factura fiscala si imi incasez banii cash / alt cont care nu este destinat colaborarii cu intermediarii ? si daca se poate folosi eu contributiile de pe firma impozitul pe venit si comisionul de pe dividente il pot plati cash la autoritati ca firma sa functioneze in mod normal ?
Executare silita,
Am o executare silita prin firma de recuperare credite EOS de la unicredit bank in urma unui credit de nevoi personale, intrand in incapacitate de plata . Am mai achitat ici si colo prin poprire dar de 8 luni nu am mai reusit sa fac nici o promisiune de plata deoarece nu am un job si nu am depus nici pentru somaj sau altceva, nu am nimic pe numele meu ,doar o masina care este pe butuci si radiata si este parcata in camp practic. problema este ca am fost chemat in judecata la tribunalul orasului de care apartin la parinti acasa eu nu mai locuiesc acolo de 14 ani dar buletinul inca il am pe adresa aceea , din ce a inteles mama mea este ca risc sa fac puscarie pentru datoria respectiva vorbim de un sold ramas de 96000 ron . Este posibila o astfel de amenintare ?