Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trebuie neaparat sa folosesc o unitate bancara ca sa ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trebuie neaparat sa folosesc o unitate bancara ca sa pot colabora pe firma?

Buna ,
Pe persoana fizica am o poprire iar pe SRL-d sunt asociat unic , am mers la banca sa imi deschid un cont nou pe firma mi se spune ca il deschid degeaba ca fiind asociat unic poprirea respectiva va fi transmisa si catre firma iar conturile firmei vor fi blocate si ele ,deci nu pot scoate dividente nici macar sa platesc chirii , cheltuieli si alte cele de pe contul de firma inafara de salariu .
Intrebarea mea este trebuie neaparat sa folosesc o unitate bancara ca sa pot colabora pe firma sau pot face chitanta sau factura fiscala si imi incasez banii cash / alt cont care nu este destinat colaborarii cu intermediarii ? si daca se poate folosi eu contributiile de pe firma impozitul pe venit si comisionul de pe dividente il pot plati cash la autoritati ca firma sa functioneze in mod normal ?
george-neagu, moderator
Nu e obligatoriu contul bancar daca veti incasa facturi mai mici de 5000 lei . Platile la buget se pot face la unitatile TREZORERIEI sau le puteti plati din contul personal.
Ok multumesc pentru raspuns.