Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire conturi bancare
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire conturi bancare

Buna seara! As dori sa stiu in cazul in care o societate are contul blocat la banca unde isi desfasoara toate operatiunile bancare poate de schide un cont la o alta banca si sa depuna numerar din contul unei personae fizice sa zic in contul firmei care are poprire pe conturi ? este legal asa ceva? sau din moment ce exista poprire pe acel cont sunt retinuti banii indifferent de unde provin? Multumesc anticipat pt raspuns!
Puteti deschide un cont la o alta banca, dar nu veti avea nici o garantie ca acel cont nu va fi poprit. Bancile raporteaza la ANAF toate conturile deschise de societati.
mai mult de o luna , nu rezista nici un cont nou deschis .
puteti deschide conturi la toate bancile daca doriti , dar rezultatul va fi acelasi .
Ma gindeam de a deschide cont nou la o alta banca si din postura de persoana fizica sa-mi platesc datoriile, facturi, leasing-uri...etc la banca unde am poprire pe conturi, nu se poate asa?
asa merge , dar numai daca aveti sursa sigura de bani. adica sa incasati cash.
dar cum veti justifica ca plata vine din partea unei persoane juridice ?

pe chitanta va apare suma de 500 lei - sa zicem - plata de la X-ulescu iar dvs puteti sa treceti la rubrica "reprezentand" sau "mentiuni" pentru SC X-ulescu SRL .