Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare cu cont blocat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare cu cont blocat

O firma are o datorie si un singur cont - blocat (cu poprire, somatie, instiintare). Cum poate incasa (prin banca) daca are acel cont blocat, iar administratorul este asociat unic:
- Pe un cont oarecare de persoana fizica (nu neaparat administratorul)?
- Isi poate face alt cont azi si maine daca incaseaza, are timp sa-i retraga din banca pe toti?
- Pe chitanta, daca este sub 5000 RON (in doua transe)?-mai este valabila treaba asta?
- alta varianta? (care?)

Multumesc anticipat pentru un raspuns avizat - in cunostinta de cauza!!
- Incasati in contul blocat si in felul acesta diminuati din datorie
- Va faceti alt cont, incasati in el si ii scoateti imediat. Dureaza cateva zile pana va fi blocat.
- Incasati cash daca suma nu depaseste 5.000. Nu se pot face 2 chitante la aceeasi factura.