avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare cu cont blocat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare cu cont blocat

O firma are o datorie si un singur cont - blocat (cu poprire, somatie, instiintare). Cum poate incasa (prin banca) daca are acel cont blocat, iar administratorul este asociat unic:
- Pe un cont oarecare de persoana fizica (nu neaparat administratorul)?
- Isi poate face alt cont azi si maine daca incaseaza, are timp sa-i retraga din banca pe toti?
- Pe chitanta, daca este sub 5000 RON (in doua transe)?-mai este valabila treaba asta?
- alta varianta? (care?)

Multumesc anticipat pentru un raspuns avizat - in cunostinta de cauza!!
Cel mai recent răspuns: Alexandru Arsu , Contabil 11:57, 30 Noiembrie 2014
- Incasati in contul blocat si in felul acesta diminuati din datorie
- Va faceti alt cont, incasati in el si ii scoateti imediat. Dureaza cateva zile pana va fi blocat.
- Incasati cash daca suma nu depaseste 5.000. Nu se pot face 2 chitante la aceeasi factura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasare facturi genni genni Buna, facturile care sunt mai mari de 5000 roni pot fi incasate prin casa sau doar prin banca? Un client poate achita doar numerar o factura de 1500 euro. Ce ... (vezi toată discuția)
Trebuie neaparat sa folosesc o unitate bancara ca sa pot colabora pe firma? eu234 eu234 Buna , Pe persoana fizica am o poprire iar pe SRL-d sunt asociat unic , am mers la banca sa imi deschid un cont nou pe firma mi se spune ca il deschid ... (vezi toată discuția)
O factura, cate chitante? ContSters63174 ContSters63174 Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite? (vezi toată discuția)