avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate april_sky

Activitate april_sky

Buna ziuam
am infiintat un PFA si am completat (in ianuarie 2013) declaratia 600. Intrebarea mea este: trebuie sa astept decizia de impunere de la administratia financiara sau trebuie sa platesc CAS pe trim 1 pana pe 25 ale lunii martie?
De asemenea, vad ca trebuie sa completez un OP in OPFV (l-am completat). Unde ma duc cu acest OP? Sau as putea plati online prin banca mea comerciala si acest OP il atasez doar la dosar? Sau sunt obligata sa ma duc sa platesc cash la Trezoreria de sector?
In 1992 familia mea a cumparat un teren de 600mp in sectorul 1, Bucuresti, in ideea ca in timp sa ne facem o casa acolo. Deoarece in ultimii ani zona s-a dezvoltat puternic, am hotarat ca e timpul sa ne apucam de treaba si am inceput cu cadastrul. In acest moment am aflat ca in 2002 s-a emis un PUG nou, in care se mentiona construirea unui mare bulevard care ar urma sa treaca peste lacul Grivita si peste terenul nostru (nu am fost anuntati de nimic, desi platim impozite la acest teren de atatia ani!). :stunned:
Lasand la o parte improbabilitatea construirii unei lucrari de asemenea avengura (pod peste lac) in urmatorii ani, cat si faptul ca ar trece peste constructii deja existente, problema pe care ne-o punem este ca, daca nu putem construi pe teren, macar sa silim primaria sa ne despagubeasca la un pret corect, care ne-ar permite achizitionarea unui alt teren. Sau am putea provoca modificarea PUG-ului? Asta in conditiile in care acel bulevard este proiectat de fapt sa sperie micii proprietari si sa-i sileasca sa vanda, nefind vorba sa se apuce in urmatorul "cincinal" de construirea lui.
Multumesc,