Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS ca PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS ca PFA

Buna ziuam
am infiintat un PFA si am completat (in ianuarie 2013) declaratia 600. Intrebarea mea este: trebuie sa astept decizia de impunere de la administratia financiara sau trebuie sa platesc CAS pe trim 1 pana pe 25 ale lunii martie?
De asemenea, vad ca trebuie sa completez un OP in OPFV (l-am completat). Unde ma duc cu acest OP? Sau as putea plati online prin banca mea comerciala si acest OP il atasez doar la dosar? Sau sunt obligata sa ma duc sa platesc cash la Trezoreria de sector?
Buna ziua,

In cazul in care pana in data de 25.03.2013 nu primiti decizia de impunere, va trebui sa platiti suma datorata pana in aceasta data, asa cum rezulta din declaratia 600.
Puteti plati online de la banca dvs. comerciala avand grija sa completati CNP-ul dvs, intrucat platile se fac pe CNP nu pe cod fiscal. In acest caz nu este nevoie sa faceti op-ul din programul de la finante, la dosar puteti atasat raportul tranzactiei din programul de la banca.

Numai bine,