avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata TVA din banca prin OP electronic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata TVA din banca prin OP electronic

Buna ziua,
Pot sa platesc TVA-ul din contul firmei, prin OP electronic (aplicatia de internetbanking a bancii unde am deschis contul), in contul IBAN aferent trezoreriei de care apartin? In acest caz mai este necesar sa folosesc aplicatia opfv pentru a genera foaie de varsamant sau ordin de plata?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 15:13, 13 Septembrie 2014
Nu se mai foloseste softul OPFV ci pe cel al bancii legat de internet banking.
Va multumesc pt raspuns. Deci, nu mai generez nimic din OPFV si fac plata TVA-ului din declaratia 300 direct din contul bancar.
Trec IBAN-ul in care trebuie sa ajunga TVA-ul de plata.
La beneficiar scriu - bugetul de stat
La detalii plata scriu - TVA - decont lunar/trim./sem./anual

Mai trebuie sa adaug alte detalii la plata?
La C.I.F. al beneficiarului treceti C.U.I. al firmei dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda itm Mihaela Tudor Mihaela Tudor O societate a fost verificata de ITM si a primit amenda .Doresc sa achit amenda prin virament insa nu sunt sigura cum trebuie intocmit OP. Mi s-a dat un cont ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratii casmb + plata contributie online ciuc143 ciuc143 Salut, am fost ieri la noul sediu din Ghe Titeica (Bucuresti) pentru a plati contributia la CASMB. Nu mi-a venit sa cred ochilor ce coada era. Eu nu am mai ... (vezi toată discuția)
Plata taxe salariale ella2389 ella2389 Buna ziua, Intentionez sa platesc online toate taxele salariale catre bugetul de stat(daca as plati la ghiseu m-ar costa mai mult sa scot banii..etc) insa ... (vezi toată discuția)