Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata TVA din banca prin OP electronic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata TVA din banca prin OP electronic

Buna ziua,
Pot sa platesc TVA-ul din contul firmei, prin OP electronic (aplicatia de internetbanking a bancii unde am deschis contul), in contul IBAN aferent trezoreriei de care apartin? In acest caz mai este necesar sa folosesc aplicatia opfv pentru a genera foaie de varsamant sau ordin de plata?
Multumesc.
Nu se mai foloseste softul OPFV ci pe cel al bancii legat de internet banking.
Va multumesc pt raspuns. Deci, nu mai generez nimic din OPFV si fac plata TVA-ului din declaratia 300 direct din contul bancar.
Trec IBAN-ul in care trebuie sa ajunga TVA-ul de plata.
La beneficiar scriu - bugetul de stat
La detalii plata scriu - TVA - decont lunar/trim./sem./anual

Mai trebuie sa adaug alte detalii la plata?
La C.I.F. al beneficiarului treceti C.U.I. al firmei dvs.