Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Depunere declaratii CASMB + plata contributie online
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Depunere declaratii CASMB + plata contributie online

Salut,

am fost ieri la noul sediu din Ghe Titeica (Bucuresti) pentru a plati contributia la CASMB. Nu mi-a venit sa cred ochilor ce coada era. Eu nu am mai vazut asa ceva. Este o bataie de joc incredibila.
* eu am de anul trecut un PFA norma de venit IT, am incheiat contractul cu CASMB si am platit pe anul trecut contributia

Intrebarile sunt:
- pot sa imi calculez singur contributia (apropo, e 5,5 sau 6,5 % din norma?) si sa o virez in contul de pe site?
- trebuie neaparat sa fac coada respectiva doar pentru a mi se face calculul contributiei?
- pe siteul casmb scrie ca trebuie depusa o declaratie anuala ([ link extern ] ?
- a platit cineva prin internet banking sau doar prin op-urile alea generate de programele alea obosite de pe site-ul anaf?

Oameni buni, simt ca imi pierd mintile, de fapt cand am vazut coada aia mi-a venit sa plang, si sunt cunoscut drept o persoana cu nervii tari. Nici macar solutia de a le da foc nu mai e o optiune data fiind scumpirea benzinei!
intr-un fel sau altul va trebui sa depui declaratia pentru a sti ca suma pe care ai platit-o e suma pe care trebuia s-o platesti. eu am fost prima data la ei cand am infiintat pfa-ul, am facut un fel de contract si de atunci in fiecare an le trimit prin posta cu confirmare de primire (sau prin fax cum am facut anul asta) copie dupa decizia de impunere si n-am avut probleme niciodata. din cand in cand ii mai sun sa ii intreb daca

de platit poti sa platesti prin ordin de plata, si nu trebuie neaprat prin modelul acela de OP-uri generat din aplicatia de pe mfinante.ro. e de ajuns sa stii contul corect in care trebuie sa trimiti banii, iar transferul il poti face la banca ta fie prin op-ul pe hartie fie prin internet banking (daca banca iti ofera aceasta posibilitate)

mult succes!
georgeenciu, utilizator
vireaza banii prin OP fara grija. 5.5% din norma. Ai grija sa specifici datele de indentificare la mentiuni, nume, cnp cif, etc
Revin

am platit prin ING homebank cu urmatoarele detalii:
Numele Beneficiarului: CASMB
CUI/CNP: cnp-ul meu
detalii: plate contrib 5.5 trim 1 2011

Plata arata astfel:
Transfer Home'Bank
Beneficiar: CASMB/{CNP}
In contul: RO86TREZ7002621050302XXX
Banca: TREZORERII
Detalii: {CNP}
plate contrib 5.5 trim 1 2011
Referinta: 33433408

Banii au fost returnati cu urmatoarele mentiuni
Ordonator: TREZORERIA STATULUI
Din contul: RO62TREZ700619901XXXXXXX
Detalii: /ROC/CF beneficiar eronat Viramente
le se fac cf OMFP 246 din 2005
Referinta: 33629531

Prin alte parti am citit ca la CUI/CNP trebuie scris CUI-ul CASMB si apoi la detaliile de plata cnp-ul meu sau numele (desi e un camp cu putine caractere)

Am mai facut o plata trecand CUI-ui casmb sa vedem :D Oricum, deja probabil ca am penalitati.