avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate nikkon

Activitate nikkon

Am inteles!Multumesc pentru raspuns!
Am inteles partea cu impozitul,partea cu aplicarea celor 7% majorare la salariu din momentul incadrarii in handicap,nu gasesc legea care relementeaza acest lucru singurul lucru pe care il gasesc in legea salarizarii personalului cu handicap este un spor de 15% din salariul de baza,spor care nu se regaseste pe fluturasul de salariu incepand din data aplicarii certificatului de handicap.
Am primit in octombrie pe data de 9,certificat de incadrare in grad accentuat permanent,pe 10 l-am dat in lucru la serviciul R.U. si financiar,la unitatea unde sunt incadrat cu contract de munca pe o perioada nedeterminata,mi-a fost aplicata o crestere salariala de 7% si scutire de impozit pe salariu doar din luna noiembrie,nu si din restul de luna lucrat in octombrie iar cu marirea salariala de 7% nu stiu din ce lege a scos procentul acesta,eu am citit ca se aplica un spor la salariul de baza de 15%!Rog pe cineva sa ma lamureasca asupra aspectelor semnalate!
Cum pot recupera in instanta o suma de bani de la un fost coleg pe care l-am girat la C.A.R.,am copii dupa contractul facut de el,cu mine ca girant,si actul in care eu restitui integral suma ramasa de plata dupa ce el nu a mai platit imprumutul,colegul si-a dat demisia si lucreaza in alt oras?