avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei farcas

Activitate Andrei farcas

Licența in drept fără stagiatura. Buna ziua stimabililor. As avea o întrebare legată de procesul de după absolvirea facultății de drept. Din care știu pentru majoritatea profesiilor este necesară trecerea unui examen urmat de o perioada de stagiatura. Întrebarea mea este dacă un student licențiat in drept poate profesa in una dintre ramurile aceste specializări fără a urma o anumită perioada de stagiatura. In sensul de a se putea angaja imediat după absolvirea cursurilor de licența și dobândirea diplomei de licențiat in drept. Va mulțumesc anticipat

In ce sens nimeni nu îmi poate oferi ceea ce cer?
Ionut.ion a scris:

Nimeni nu va poate oferi ceea ce cereti...
Ca un sfat... Vedeti prima data care sunt conditiile de a profesa ca avocat in Elvetia si apoi decideti ce faceti mai departe.

Bafta!

Buna ziua. Am câteva nelămuriri legate de ceea ce as dori sa fac mai departe și as avea nevoie de niște răspunsuri de la cineva care îmi poate oferi siguranța. Momentan locuiesc in Germania și as dori sa încep facultatea de drept la distanta in cadrul universității din Cluj. După terminarea studiilor de licența as dori sa profesez ca și avocat in Elveția. Îmi puteți spune dacă se poate si care ar fi principalii pași sau obiective pe care trebuie sa ma axez sau dacă am șanse sa îmi îndeplinesc visul? Va mulțumesc mult