Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Licența in drept fără stagiatura. Buna ziua ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Licența in drept fără stagiatura. Buna ziua stimabililor. ...

Licența in drept fără stagiatura. Buna ziua stimabililor. As avea o întrebare legată de procesul de după absolvirea facultății de drept. Din care știu pentru majoritatea profesiilor este necesară trecerea unui examen urmat de o perioada de stagiatura. Întrebarea mea este dacă un student licențiat in drept poate profesa in una dintre ramurile aceste specializări fără a urma o anumită perioada de stagiatura. In sensul de a se putea angaja imediat după absolvirea cursurilor de licența și dobândirea diplomei de licențiat in drept. Va mulțumesc anticipat
Buna ziua, puteti practica profesia de consilier juridic, iar acest lucru este posibil doar daca va angajati in cadrul unei persoane juridice ca si consilier juridic. De asemenea puteti sa va inscrieti si in Colegiul Consilierilor Juridici, unde veti avea calitatea de consilier juridic stagiar, iar dupa doi ani aveti posibilitatea de a participa la examenul de definitivat.
Atentie, insa, consilierul juridic acorda asistenta juridica numai persoanelor juridice de drept public sau privat si doar in temeiul unui contract individual de munca.
Mult succes!