Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... ce specializari juridice se pot exercita dupa ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

ce specializari juridice se pot exercita dupa facultate

dupa absolvire ce poti deveni ca apoi sa dai la inm dupa 5 ani?pt examen de notari trebuie sa dai dupa 5 ani ?inafara de avocat ce mai poti fi?stagiatura se considera vechime in munca?2 stagiatura+3=5 ?pt procurori tot 5 ani?
Dupa terminarea facultatii poti fi orice... Acum, daca vorbim de functii cu specialitate juridica, care, exercitate timp de 5 ani, dau dreptul la accesul in profesia de avocat/INM fara examen, sau in notariat fara examenul de stagiatura, vorbim de consilier juridic/jurist (care, de asemenea, presupune stagiatura si definitivat ).
1. consilier juridic, stagiatura 2 ani cu examen definitivat

2. auditor in justitie ("student" la INM) cu examen de admitere, examen de absolvire, repartizat ca judecator sau procuror stagiar, examen dupa un an de stagiatura pentru definitivat.
vezi aici ultimul examen:
[ link extern ]

3. judecator sau procuror dupa vechime in munca in specialitatea juridica de 5 ani
vezi aici ultimul examen:
[ link extern ]

4. avocat, cu examen, stagiatura de 2 ani si examen de definitivare

5. notar, cu stagiatura

6. grefier cu studii superioare. ofera vechime in munca in specialitatea juridica
pt examen notar stagiar trebuiesc 5 ani ca la inm?sau poti sa dai la notari dupa facultate?
marciuc a scris:

pt examen notar stagiar trebuiesc 5 ani ca la inm?sau poti sa dai la notari dupa facultate?

[ link extern ]
Se cunosc doua modalitati pentru accederea in functia de notar public:
- dupa efectuarea stagiaturii de 2 ani, care se finalizeaza prin examen;
- dupa verificarea cunostintelor, prin concurs, a celor care au vechime de 5 ani intr-o profesie juridica.