avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate bunicutzu

Activitate bunicutzu

Buna ziua.

Sunt in proces de vinzare a apartamentului mostenit de la mama mea. Apartamentul a fost construit de la inceput a avut in proprietate si inscris la cartea funciara cu o boxa in marime de 3.5 m2. In urma consolidarii terminate in 2006, mamei i s-a repartizat o boxa in alta locatie decit cea prevazuta in actele de proprietate. Motivul a fost ambiguu, fie ca respectiva suprafata a disparut in ultima consolidarii fie ca alti locatari au aranjat cu constructorul si au reconstruit boxe mai mari. Mama fiind batrina si semiparalizata au profitat de aceasta situatie eu fiind plecata din tara. Acum vreau sa vind apartamentul dar nu stiu cum sa inscriu respectiva suprafata la cartea funciara si sa fac intabularea in care sa se specifice schimbarea locatiei. Nu am nici un fel de acte care sa ateste schimbarea de locatie iar presedintele asociatie de proprietari este dificil....pe linga ca face afirmatii deplasate nu ne furnizeaza nici un fel de informatii. Multumesc pentru atentie si eventualele opinii.
Răspuns la discuția Proprietate boxa subsol bloc
Buna ziua. Am vazut raspunsurile pertinente si documentate furnizate in trecut si sper ca mai sunteti disponibila. As aprecia, daca puteti sa ma ajutati cu o opinie. Sint in curs de perfectare a actelor de vinzare a unui apartament in blocul Wilson. Acesta a fost afectat la cutremur fiind unul dintre imobilele care a fost consolidat in Bucuresti. In urma consolidarii locatia boxei a fost schimbata. Boxa este inscrisa distinct ca suprafata la cartea funciara si avea documentatie cadastrala, indicaind locatia precisa cit si in actul de proprietate. Nu stiu inca daca locatia a fost schimbata ca urmare a faptului ca alti locatari si-au luat locatia veche sau spatiul respectiv a disparut in urma consolidarii. Totusi mama a primit o boxa in alt spatiu, care din anul 2007 nu a fost revendicata de nimeni. Nu stiu daca boxa respectiva a fost construita pe spatiul comun sau este spatiul altei boxe. Urmeaza sa aflam dupa ce obtinem actele de la cadastru pentru a presedintele asociatiei refuza sa coopereze. Ce ma sfatuiti ? Multumesc !