avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate ioana1272@

Activitate ioana1272@

Răspuns la discuția Camera preliminara


CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, ea poate rezulta din declaratii notariale.

Va puteti prezenta, ambele parti, in fata judecatorului, pentru a preciza ca a intervenit impacarea partilor, deciva avea loc incetarea procesului penal.

Actiunea civila este stinsa, iar impacarea este totala, definitiva (irevocabila ), neconditionata.




Mulțumesc!
Da, a depus Dna avocat hârtia de la notar, prin care ne am împăcat, însă dl judecător nu a încheiat in ziua respectiva.. și de 4 luni se tot amâna pronunțarea..
Răspuns la discuția Camera preliminara


Voinea Liviu a scris:

Este procedura preliminara in care sa verifica legalitatea administrării probelor și a efectuării actelor procesuale de către organele de urmărire penală.
Cel mai probabil se va dispune inceperea judecatii.
Totusi,pentru infractiunea de inselaciune exista si posibilitatea impacarii.
Angajati un avocat.

Va mulțumesc pentru ajutor. Avocata mea a depus înțelegerea făcută la notar, prin care eu și doamna in cauza ne am împăcat. Însă după proces, pronunțarea și soluția se tot amâna. Atât timp cât am depus acea hârtie, mai exista șansa sa nu se încheie procesul penal? Dna nici nu s a prezentat la proces.
Buna ziua! Cum procedam atunci când partile au decis sa se împace in cazul unei infracțiuni de inselaciune, însă dosarul este in camera preliminara? Cine depune aceasta “impacare” la camera preliminara sau cum se procedează?
Răspuns la discuția Camera preliminara


Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Până la citirea rechizitoriului încă puteți încerca împăcarea cu doamna. Vă recomand să luați legătura cu un mediator din localitatea dvs. de domiciliu. Un acord de mediere depus în timp util la instanță vă poate asigura încetarea procesului penal.

Asta voiam sa întreb. Doamna mi-a spus ca dacă ii dau suma, nu mai are nici o pretentie! Mi a trimis contul bancar! Cum procedez mai departe?
Răspuns la discuția Camera preliminara


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Am văzut pe portal dupa nr. de dosar, sunteți trimisa în judecata sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.
Sunteti în procedura de camera preliminara.
Tot ce v-am spus anterior, rămâne valabil.


Ce soluții poate da judecătorul?
Răspuns la discuția Camera preliminara


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Am văzut pe portal dupa nr. de dosar, sunteți trimisa în judecata sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.
Sunteti în procedura de camera preliminara.
Tot ce v-am spus anterior, rămâne valabil.


Mulțumesc! Voi contacta un avocat, in speranța ca se va încheia cu bine procesul!
Răspuns la discuția Camera preliminara
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dvs ati fost trimis in judecata, va interesează și procedura în cazul unei soluții de renunțare la up?

ioana1272@ a scris:



Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Este vorba de alta soluție pe care o poate dispune procurorul când constata ca nu exista un interes public în urmărirea faptei, solutie care se confirma de instanta.

Și mai trece prin camera preliminara? Va mulțumesc mult pentru timpul acordat!



Povestea este in felul următor: acum 5 ani, o doamna s-a înscris la cursurile pe care le predau, doamna dorind sa dea examenele pentru a pleca sa lucreze in străinătate. Marți a plătit cursurile, in valoare de 300€, bani pe care i-am înapoiat vineri, nedorind sa mai am legătura cu dumneaei. Doamna in cauza susține ca trebuie sa ii mai plătesc încă 300 lei. Pentru acest lucru a mers la politie. Nu s-a putut discuta cu dumneaei și nici nu s-a putut ajunge la împăcare pana ce nu ii plăteam suma de 300 lei. Nu i-am plătit pentru ca nu aveam de ce sa ii mai dau. Banii pe care mi i-a dat i am înapoiat. In ziua in care i-am înapoiat dumneaei a fost la politie și a depus plângere. 4 ani mai târziu am fost chemată la secție pentru a dat declarații, unde am depus un duplicat al chitanței cu înapoierea banilor, dar și dovada mesajelor in care încercam împăcarea cu dansa, la recomandările telefonice ale domnului polițist,ulterior dosarul ajungând la procuratura. Săptămâna trecută am primit doua înștiințări, una in care ar trebui sa ridic documente de la procuratura, iar alta Înștiințare prin care mi s-a transmis ca trebuie sa ridic acte procedurale de la Judecătorie. Sunt puțin în ceata pentru ca eu i-am înapoiat doamnei tot ce a fost de înapoiat, cu dovada chitanței, neexistând vreo dovada a celor 300 lei, chiar doamna in prima declarație a spus clar câți bani ar trebui sa i dau, lucru pe care l-am făcut dinainte de a știi ca dumneaei a depus o plângere. Și astfel, am întrebat despre renunțarea la urmărirea penala sau dacă ne vom judeca pentru fapta penala de înșelăciune, dosarul apare pe portal ca fiind in camera preliminara
Răspuns la discuția Camera preliminara


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ridicați actele și mergeți cu ele la avocat daca vreti sa va lămuriți.
Trebuie știut exact despre ce este vorba.
Nu merge pe presupuneri la procese.

Mulțumesc!
Răspuns la discuția Camera preliminara


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Este vorba de alta soluție pe care o poate dispune procurorul când constata ca nu exista un interes public în urmărirea faptei, solutie care se confirma de instanta.

Și mai trece prin camera preliminara? Va mulțumesc mult pentru timpul acordat!
Răspuns la discuția Camera preliminara


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca se dispunea clasarea, se termina in faza de up.
Dvs ati fost trimis in judecata, dupa camera preliminara urmeaza judecata cauzei in urma careia se va dispune de judecator o solutie.

Mulțumesc! Întreb pentru ca am văzut multe dosare sub obiectul: confirmare renunțare urmărire penala