avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate rb911383

Activitate rb911383

sotul supravietuitor a comunicat OCPI si a rezultat cota de 1/2....nu este raspunsul pe care eu il asteptam..
Intr-un Extras de Carte Funciara pt informare - imobil apartament, la Partea a II- a - "Proprietari si acte" figureaza o persoana cu Intabulare, drept de PROPRIETATE, dobandit prin Succesiune, cota actuala 1/2.. Cota cealalta de 1/2 era a persoanei decedate inteleg eu. Apartamentul a fost cumparat de cei doi soti si acestia nu au avut descendenti. Tatal meu este cel ce mosteneste persoana care a decedat. Ce diligente poate face?
Cf art 976 alin (1) C Civ,...." prin ascendenţi privilegiaţi se înţeleg tatăl şi mama defunctului din căsătorie, din afara căsătoriei şi din adopţie". Ar fi indicat sa faceti o cerere catre servicul specializat din cadrul Primariei - Registrul Agricol, sau Urbanism prin care sa solicitati ce persoana este inscrisa acolo. Vanzarea unui imobil fara procedura legala este atacabila in instanta. Aveti cunostinta daca este emis un Titlu de Proprietate pentru acest teren?