Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Extras de Carte Funciara apartament
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Extras de Carte Funciara apartament

Intr-un Extras de Carte Funciara pt informare - imobil apartament, la Partea a II- a - "Proprietari si acte" figureaza o persoana cu Intabulare, drept de PROPRIETATE, dobandit prin Succesiune, cota actuala 1/2.. Cota cealalta de 1/2 era a persoanei decedate inteleg eu. Apartamentul a fost cumparat de cei doi soti si acestia nu au avut descendenti. Tatal meu este cel ce mosteneste persoana care a decedat. Ce diligente poate face?
rb911383, utilizator
Este necesar ca sotul supravietuitor sa dezbata succesiunea si ulterior emiterii certificatului de mostenitor sa il comunice la ocpi care il va nota in documente idrept proprietar unic
sotul supravietuitor a comunicat OCPI si a rezultat cota de 1/2....nu este raspunsul pe care eu il asteptam..

rb911383 a scris:

sotul supravietuitor a comunicat OCPI si a rezultat cota de 1/2....nu este raspunsul pe care eu il asteptam..

A-ti facut succesiunea la un notar? Pentru ca notarul comunica si OCPI.