avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate Anca Joita

Activitate Anca Joita

Multumesc pentru raspuns. Declaratia dezvoltatorului imobiliar ar trebui sa o gasesc la notar unde s-a facut ridicarea ipotecii, da?

raluk0207 a scris:

Ba da. Sunt suficiente declarația dezvoltatorului ca a primit banii și extrasul de carte funciara unde se vede ca imobilul este liber de sarcini.

Apartamentul a fost cumparat de la un dezvoltator mobiliar caruia i-am achitata in rate valoarea apartamentului, fara a face credit la vreo banca. Cand s-a achitat integral am fost cu dezvoltatorul imobliar la notar si s-a ridicat ipoteca. Deci revin cu intrebarea: daca nu am toate chitantele cu care am achitat ratele la apartament, cum fac dovada platii? Nu e suficient actul facut la notariat prin care se ridica ipoteca pe apartament?
Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac credit. Banca le cere cumparatorilor ca eu sa dovedesc ca am achitat integral apartamentul. Am cumparat apartamentul in rate, am avut ipoteca pe apart, iar in urma achitarii integrale s-a ridicat ipoteca (toate actele s-au facut la notariat). Este legal ca banca sa-mi ceara dovada platii integrale? ...si daca-mi lipseste vreo chitanta eu ce fac?... nu mai vand niciodată acest apartament?
Dupa ce eu am trimis pe email contractul semnat le-am scris in corpul emailului ca astept contractul semnat si stampilat si din partea lor. Dar ei nu au revenit catre mine cu contractul semnat si stampilat. Deci contractul este sau nu este contract?
Buna ziua, am un apartament de vanzare si am luat legatura cu o agentie imobiliara/agent imobiliar. In urma discutiei cu acestia am trimis agentei actele solicitate(contract vanzare- cumparare apart, cadastru intabulare) si mi-au trimis pe email contractul de prestari servicii imobiliare - exclusivitate. L-am semnat si returnat via email, solicitand ca si ei sa-mi returneze contractul de servicii semnat si stampilat. Contractul are data de 07.02.2024 si nici pana astazi 06.03.2024 nu mi-au transmis contractul semnat si stampilat din partea agentiei imobiliare. Intrebarea mea este urmatoarea: acest contract este valabil atata timp cat nu este semnat si stampilat de agentie? Multumesc pentru raspuns
Buna ziua, am un apartament de vanzare si am luat legatura cu o agentie imobiliara/agent imobiliar. In urma discutiei cu acestia am trimis agentei actele solicitate(contract vanzare- cumparare apart, cadastru intabulare) si mi-au trimis pe email contractul de prestari servicii imobiliare - exclusivitate. L-am semnat si returnat via email, solicitand ca si ei sa-mi returneze contractul de servicii semnat si stampilat. Contractul are data de 07.02.2024 si nici pana astazi 06.03.2024 nu mi-au transmis contractul semnat si stampilat din partea agentiei imobiliare. Intrebarea mea este urmatoarea: acest contract este valabil atata timp cat nu este semnat si stampilat de agentie? Multumesc pentru raspuns


ynocentta a scris:

Conform disp in vigoare fondurile se achita de catre proprietar

Multumesc pentru lamurire


latka a scris:

Este obligatia proprietarului, sunt cheltuieli ce tin de proprietate. La fel e si cu fondul de rulment. Chiriasul are de platit cu preponderenta cheltuielile ce tin de utilizarea locuintei inchiriate, utilitati si cheltuieli de intretinere (apa, gaz, curatenie, salarii, energie electrica parti comune, lift, interfon etc).

Multumesc pentru lamurire.
Buna ziua, am un apartament inchiriat unei familii. Fondul de reparatii il platesc eu ca proprietar sau chiriasii? Multumesc pentru eventuale raspunsuri