avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac credit. Banca ...

Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac credit. Banca le cere cumparatorilor ca eu sa dovedesc ca am achitat integral apartamentul. Am cumparat apartamentul in rate, am avut ipoteca pe apart, iar in urma achitarii integrale s-a ridicat ipoteca (toate actele s-au facut la notariat). Este legal ca banca sa-mi ceara dovada platii integrale? ...si daca-mi lipseste vreo chitanta eu ce fac?... nu mai vand niciodată acest apartament?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:50, 7 Aprilie 2024
Probabil au dat peste vreo funcționara scrupuloasa, care merge pe principiul "noi muncim, noi nu gandim".
Ar trebui fie ca cei care cumpără sa caute alta banca, fie dvs sa găsiți un cumpărător care dispune de toți banii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Anca Joita a scris:
Este legal ca banca sa-mi ceara dovada platii integrale? ...si daca-mi lipseste vreo chitanta eu ce fac?... nu mai vand niciodată acest apartament?

Orice fac bancile in Romania este legal. Nu trebuie sa cautati chitantele, cereti un extras de cont.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu neapărat.
Sunt multe clauze abuzive prin contractele lor și multe solicitări care nu au nicio baza legala.
Radierea ipotecii s-a făcut pe baza consimțământului reprezentantului legal al băncii creditoare.
Dacă nu ar fi fost achitat integral, nu ar fi fost de acord cu radierea ipotecii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eram ironic, doamna. Desigur ca astfel sta situatia insa in loc sa va certati cu prostii cereti un extras de cont si gata.

raluk0207 a scris:

Nu neapărat.
Sunt multe clauze abuzive prin contractele lor și multe solicitări care nu au nicio baza legala.
Radierea ipotecii s-a făcut pe baza consimțământului reprezentantului legal al băncii creditoare.
Dacă nu ar fi fost achitat integral, nu ar fi fost de acord cu radierea ipotecii.


Apartamentul a fost cumparat de la un dezvoltator mobiliar caruia i-am achitata in rate valoarea apartamentului, fara a face credit la vreo banca. Cand s-a achitat integral am fost cu dezvoltatorul imobliar la notar si s-a ridicat ipoteca. Deci revin cu intrebarea: daca nu am toate chitantele cu care am achitat ratele la apartament, cum fac dovada platii? Nu e suficient actul facut la notariat prin care se ridica ipoteca pe apartament?

Alte discuții în legătură

Radiere ipoteca Alexutu123 Alexutu123 Am contractat un credit pentru construirea unui apartament intr-un bloc, pe care l-am achitat. In cazul in care nu vreau sa vand apartamentul, este necesar sa ... (vezi toată discuția)
Cumpararea unui apartament ipotecat Evelyne31 Evelyne31 Buna ziua, As vrea sa intreb cum se poate proceda in cazul in care vreau sa cumpar un apartament care este ipotecat. Ce acte trebuie sa imi aduca ... (vezi toată discuția)
Am cumparat un apartament de la o firma in 2016. am achitat creditul ... vecinulsuparat vecinulsuparat Am cumparat un apartament de la o firma in 2016. Am achitat creditul acum si as vrea sa vand apartamentul. Am contactat un notar si imi solicita extrasul de ... (vezi toată discuția)