avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac credit. Banca ...

Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac credit. Banca le cere cumparatorilor ca eu sa dovedesc ca am achitat integral apartamentul. Am cumparat apartamentul in rate, am avut ipoteca pe apart, iar in urma achitarii integrale s-a ridicat ipoteca (toate actele s-au facut la notariat). Este legal ca banca sa-mi ceara dovada platii integrale? ...si daca-mi lipseste vreo chitanta eu ce fac?... nu mai vand niciodată acest apartament?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:50, 7 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ba da. Sunt suficiente declarația dezvoltatorului ca a primit banii și extrasul de carte funciara unde se vede ca imobilul este liber de sarcini.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


raluk0207 a scris:

Ba da. Sunt suficiente declarația dezvoltatorului ca a primit banii și extrasul de carte funciara unde se vede ca imobilul este liber de sarcini.

Asa este. E suficient. Daca banca are indoieli n-are decat sa-l intrebe pe dezvoltatorul imobiliar.
Multumesc pentru raspuns. Declaratia dezvoltatorului imobiliar ar trebui sa o gasesc la notar unde s-a facut ridicarea ipotecii, da?

raluk0207 a scris:

Ba da. Sunt suficiente declarația dezvoltatorului ca a primit banii și extrasul de carte funciara unde se vede ca imobilul este liber de sarcini.

Da. Sau la Biroul de Carte Funciara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere ipoteca Alexutu123 Alexutu123 Am contractat un credit pentru construirea unui apartament intr-un bloc, pe care l-am achitat. In cazul in care nu vreau sa vand apartamentul, este necesar sa ... (vezi toată discuția)
Cumpararea unui apartament ipotecat Evelyne31 Evelyne31 Buna ziua, As vrea sa intreb cum se poate proceda in cazul in care vreau sa cumpar un apartament care este ipotecat. Ce acte trebuie sa imi aduca ... (vezi toată discuția)
Am cumparat un apartament de la o firma in 2016. am achitat creditul ... vecinulsuparat vecinulsuparat Am cumparat un apartament de la o firma in 2016. Am achitat creditul acum si as vrea sa vand apartamentul. Am contactat un notar si imi solicita extrasul de ... (vezi toată discuția)