Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac credit. Banca ...

Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac credit. Banca le cere cumparatorilor ca eu sa dovedesc ca am achitat integral apartamentul. Am cumparat apartamentul in rate, am avut ipoteca pe apart, iar in urma achitarii integrale s-a ridicat ipoteca (toate actele s-au facut la notariat). Este legal ca banca sa-mi ceara dovada platii integrale? ...si daca-mi lipseste vreo chitanta eu ce fac?... nu mai vand niciodată acest apartament?
Ba da. Sunt suficiente declarația dezvoltatorului ca a primit banii și extrasul de carte funciara unde se vede ca imobilul este liber de sarcini.

raluk0207 a scris:

Ba da. Sunt suficiente declarația dezvoltatorului ca a primit banii și extrasul de carte funciara unde se vede ca imobilul este liber de sarcini.

Asa este. E suficient. Daca banca are indoieli n-are decat sa-l intrebe pe dezvoltatorul imobiliar.
Multumesc pentru raspuns. Declaratia dezvoltatorului imobiliar ar trebui sa o gasesc la notar unde s-a facut ridicarea ipotecii, da?

raluk0207 a scris:

Ba da. Sunt suficiente declarația dezvoltatorului ca a primit banii și extrasul de carte funciara unde se vede ca imobilul este liber de sarcini.

Da. Sau la Biroul de Carte Funciara.