Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat un apartament de la o firma in 2016. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat un apartament de la o firma in 2016. Am achitat creditul ...

Am cumparat un apartament de la o firma in 2016. Am achitat creditul acum si as vrea sa vand apartamentul.

Am contactat un notar si imi solicita extrasul de cont al vanzatorului ca sa valideze ca s-a facut plata acum 8 ani. Eu am doar OP-ul fizic de atunci si pot sa extrag din contul bancar detaliile electronice pt acelasi OP.

Firma s-a "reinventat" si are nume diferit si alt nr de inregistrare din 2021 deci slabe sanse sa obtin de la ei extras de cont. Mai zice notarul ca as putea sa ma duc catre ei sa le cer sa dea declaratie la notar cum ca au incasat acea suma, desi evident e firma diferita si nu stiu cum sa ii oblig eu sa dea din timpul lor si banii lor etc.

Ati mai pomenit asa ceva? Ce fac in situatia asta?
Da, am pomenit și legal, asa se face.
Pentru radierea ipotecii din cartea funciară, creditorul da o declarație notariala ca este de acord cu radierea și confirma achitarea creditului.
Directorii de bănci se deplasează cu frecventa la notar pentru astfel de declarații.
Chiar dacă banca se numește altfel, cu siguranță au documentul doveditor, ca banca X a devenit banca y.

nu stiu cum sa ii oblig eu sa dea din timpul lor si banii lor

Ba cred ca puteți. Le-ati achitat rate + dobânda niște ani buni și e interesul dvs sa ii ștergeți din cartea imobilului.
raluk0207, utilizator
Nu ma refer la banca, ci la vanzator. Eu am platit rate bancii, iar notarul imi cere sa oblig vanzatorul sa arate extrasul de cont sau sa dea declaratie la notar cf careia au incasat banii pentru care eu am OP si extras de cont ca s-au platit.