avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Activitate CristinaS24

Activitate CristinaS24

Din pacate asa este...eu inteleg ca si banca doreste sa isi recupereze banii dar trebuie sa i se acorda si o parte din venit persoanei ca sa supravietuiasca pur si simplu.
Rata era undeva la 1900 lei, dupa noile majorari, pentru acest credit de nevoi personale. Am intrat in imposibilitatea platii de apriximativ 8-9 luni. Am vorbit cu ei in incercarea de a gasi o solutie dar nu s-a putut face nimic, eu avand deja poprire instituita pe cont pentru liniile de credit pentru care am semnat ca si fidejusor.
In momentul de fata ei imi retin cealalta jumatate din salariu, de care ar trebui sa beneficiez si eu in mod normal. Nu mi-au trimis scrisoare de executare silita pentru ca intr-adevar este mai usor si mai avantajos sa retraga tot ceea ce este pe cont.

gi-jane2 a scris:

nu puteti avea retineri mai mici de 1/2 , fractia de 1/3 se aplica pentru o singura executare .

se poate ca instanta de executare sa fixeze si mai putin, legea ii permite prin " pana la 1/3", respectiv, "pana la 1/2"
eu din mesaj am inteles ca nu ii retine rata, ci toti banii care ii intra si ii intra jumatate din leafa.. acuma nu stiu daca rata e cat juimatate de salariu...

Firma a intrat in insolventa si eu sunt in executare silita pentru liniile de credit pentru care am semnat ca si fidejusor, mi se retine 1/2 din salariu. Banca acum imi retine toate veniturile pentru creditul de nevoi personale pe care am intrat in imposibilitatea de a-l mai plati. Deci firma vireaza jumatate din salariu catre executori judecatoresti pentru acele linii de credit si banca imi retine cealalta jumatate pentru creditul de nevoi personale.
Asa stiam si eu...chiar e specificat in Codul de procedura civila "pana la 1/2". I-am sunat si spun ca "pentru a-si recupera suma restanta din credit au tot dreptul sa retraga tot, ca vor trimite si scrisoare de executare silita dar nu stiu cand... intre timp pot sa imi incasez salariul in alta parte" - raspuns demn de un reprezentat Raiffeisen.
Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns, cum pot face acest lucru?
Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati. Sotul meu a avut o firma, a facut liniii de credit pentru care eu am semnat ca si fidejusor. Sotul a decedat, am mostenit datoriile si in momentul de fata mi se retin 1/2 din venituri, de asemenea firma este in insolventa. Am mai avut un credit de nevoi personale tot la Raiffeisen pe care am intrat in imposibilitatea de a-l mai achita iar acum banca, desi m-a amenintat in nenumarate randuri ca imi va trimite scrisoare de executare silita, imi retine absolut toate veniturile cu exceptia alocatiei. Ce pot sa fac in situatia aceasta? Ii sun si imi spun ca asta este, banca isi recupereaza banii. Este posibil asa ceva?
Cum as putea proceda ca sa mi se retina 1/3 din venituri, avand in vedere ca am in intretinere si un copil.
Chiar am ajuns intr-o situatie disperata pentru ca nu mai pot retrage absolut nimic.
Buna ziua!

Revin din nou asupra discutiei ....este posibil sa ma ajute cineva in aceasta privinta: am ramas unic intretinator al copilului, cum pot totusi solicita sa nu mi se retina 1/3 din venitul net? In momentul aceasta am contul blocat, am avut si un credit de nevoie personale pe care nu am reusit sa il mai achit dar inca nu mi-au trimis executare silita cei de la Raiffeisen ci prefera sa imi retina tot ce prin pe cont, este normal asa ceva? Practic ma lasa in imposibilitatea de a mai supravietui. Va rog mult....chiar am nevoie de un ajutor. Am ajuns intr-o situatie disperata: am luat legatura si cu avocati care mai mult m-au amanat iar eu intr-un final nu am nicio solutie. Cel putin stiu ca mi se vor retine 1/2 din venituri, nu ma feresc sa nu platesc.

CristinaS24 a scris:

Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati. Sotul meu a avut o firma, a facut liniii de credit pentru care eu am semnat ca si fidejusor. El a decedat iar eu am poprire pe cont, firma fiind acum in insolventa. Fiind 3 popriri, imi este retinut jumatate din salariu. Eu mai am si un credit de nevoi personale la Raiffeisen Bank, de la ei am inteles ca nu exista posibilitatea unei restructurari din cauza celorlalte popriri si ca imi vor face dosar de executare silita. Intre timp au trecut 2-3 luni si nu am primit acel dosar. Problema este ca acum imi retin tot salariul pe care il primesc in acel cont, au dreptul sa faca acest lucru? Adica sa nu ma lase cu absolut niciun ban? Este poprirea din cauza firmei, ei au fost informati de acest lucru...trebuiau sa imi faca dosar pentru creditul de nevoi personale....cum sa imi ia absolut toti banii?

Va multumesc mult!

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Indiferent cate executari exista nu va pot retine mai mult decat jumatate din venituri. Contestati actele de executare in termenul legal la instanta si notificati executorul si banca pentru deblocarea celeilalte jumatati din venituri.

Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati. Sotul meu a avut o firma, a facut liniii de credit pentru care eu am semnat ca si fidejusor. El a decedat iar eu am poprire pe cont, firma fiind acum in insolventa. Fiind 3 popriri, imi este retinut jumatate din salariu. Eu mai am si un credit de nevoi personale la Raiffeisen Bank, de la ei am inteles ca nu exista posibilitatea unei restructurari din cauza celorlalte popriri si ca imi vor face dosar de executare silita. Intre timp au trecut 2-3 luni si nu am primit acel dosar. Problema este ca acum imi retin tot salariul pe care il primesc in acel cont, au dreptul sa faca acest lucru? Adica sa nu ma lase cu absolut niciun ban? Este poprirea din cauza firmei, ei au fost informati de acest lucru...trebuiau sa imi faca dosar pentru creditul de nevoi personale....cum sa imi ia absolut toti banii?
Buna ziua,
Eu plateam si avocat si lichidator, intre timp a ramas doar lichidatorul. Intr-adevar societatea nu mai detine bunuri si disponibil suficient si probabil din cauza aceasta mi s-a stabilit o suma lunara.
Daca nu va cer prea mult, mi s-a instituit si poprire pe cont din cauza a doua credite bancare pentru care am semnat ca si fidejusor. In momentul de fata mi se retine lunar 1/2 din salariu, pot face o contestatie? Sunt mama singura si nu este usor sa ma descurc doar cu jumatate din salariu.
Va multumesc frumos!