avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Activitate tps351

Activitate tps351

Acum 8 luni am fost prins de politisti in Vama Veche cu 0.8g marijuana. Am semnat proces verbal. Astazi am primit in posta o scrisoare in care sunt chemat la Agentia Antidrog pentru o procedura de evaluare. Intrebarea mea este, la ce sa ma astept? Testare antidrog? Am citit pe internet si ceva despre o evaluare psihologica etc. De asemenea, daca trec cu bine prin toata evaluarea aceasta si se determina ca voi inceta consumul se droguri, va mai trebui sa merg la audieri si sa angajez avocat pentru a ma apara? Sau vor inceta urmarirea penala si pedeapsa?
am inteles. va fi posibil sa scap de dosar penal/cazier deoarece este prima abatere, este o cantitate mica, etc? de asemenea, este cazul sa intru deja in contact cu un avocat sau pot astepta pana cand sunt chemat?
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Aveti dosar penal și o sa va cheme la audiere procurorul.
În funcție de ceea ce va fi la audiere se va stabili soarta dvs.


am uitat sa mentionez ca locuiesc in ilfov.
tps351 a scris:

Buna ziua, acum cateva zile am fost suprins de politisti in civil in vama veche ruland un joint care continea 0.8 grame de marijuana. Eram impreuna cu inca cativa prieteni insa eu am fost luat deoarece tigara era la mine in mana si de asemenea am declarat ca eu am cumparat marijuana (ceea ce este adevarat). Am 17 ani, este prima abatere(nu am mai intrat niciodata in orice fel de probleme cu politia) si am fost extrem de calm si de respectuos cu politistii. Acestia m-au dus la masina, au sigilat drogurile, au scris proces verbal in care descriau cuvant cu cuvant tot ce se intamplase mai devreme, pv pe care l-am semnat, apoi am fost lasat liber cu mentiunea ca “peste o luna, 2 sau chiar un an” voi fi chemat la audiere. As dori sa inteleg mai bine ce se va mai intampla mai departe. Este vorba de dosar penal sau doar de amenda? este cazul sa vorbesc deja cu un avocat? Este vreo sansa ca nici macar sa nu mai fiu chemat? Aceasta ultima intrebare o pun deoarece mi-a spus cineva ca pentru un lucru atat de mic (prima abatere + cantitate mica) exista o sansa ca cazul meu sa fie ignorat.

Buna ziua, acum cateva zile am fost suprins de politisti in civil in vama veche ruland un joint care continea 0.8 grame de marijuana. Eram impreuna cu inca cativa prieteni insa eu am fost luat deoarece tigara era la mine in mana si de asemenea am declarat ca eu am cumparat marijuana (ceea ce este adevarat). Am 17 ani, este prima abatere(nu am mai intrat niciodata in orice fel de probleme cu politia) si am fost extrem de calm si de respectuos cu politistii. Acestia m-au dus la masina, au sigilat drogurile, au scris proces verbal in care descriau cuvant cu cuvant tot ce se intamplase mai devreme, pv pe care l-am semnat, apoi am fost lasat liber cu mentiunea ca “peste o luna, 2 sau chiar un an” voi fi chemat la audiere. As dori sa inteleg mai bine ce se va mai intampla mai departe. Este vorba de dosar penal sau doar de amenda? este cazul sa vorbesc deja cu un avocat? Este vreo sansa ca nici macar sa nu mai fiu chemat? Aceasta ultima intrebare o pun deoarece mi-a spus cineva ca pentru un lucru atat de mic (prima abatere + cantitate mica) exista o sansa ca cazul meu sa fie ignorat.