avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate Vi i

Activitate Vi i

Va multumesc!

Dapix a scris:

Dacă returnarea banilor este o procedură legală, îi va trage lunar 33% din pensie.

Buna ziua,sora mea este in faza de cancer terminal,nu mai vb,maminca,etc.In timpul covid a primit suma de 39900,despagubiri la locul de munca(curatatorie).S a constatat ca suma trebuie returnata deoarece nu a fost legala procedura!Nu are nimic pe numele ei ,casa,masina,teren iar banii s au cheltuit prin spitale,neavind de unde sa i returneze,cum ne invatati sa procedam?Multumesc anticipat si asteptam cu nerabdare raspunsul!


Cornel Vasile a scris:

Din indemnizatiade somaj din cate stiu.

Va multumesc!
Buna ziua,sunt in somaj ,momentan in spital si apoi in medical,voi fi retribuita cu procentul de 100,75/100 din suma de 650 cit reprezinta somajul sau din salariul minim pe economie?Va multumesc!
Va multumesc mult ptr tot,zi buna!
01,08,2022,mi s a comunicat,in preaviz eram din 04 07 2022 fara sa mi comunice,concediul odihna a fost ptr 39 ani vechime 20 zile,nu s a luat in consideratie concediul ca numar de zile apoi desfacerea contractului respectiv trimiterea in somaj!Toate s au petrecut intr o zi:01.08.2022,obligativitate la semnat ca inchide unitatea si surpriza in 15.08.2022 a redeschis!Multumesc!

Data efectiva este 30.07.2022 iar motivul restringere activitate!
Cornel Vasile a scris:

Data efectiva a comunicarii care este ?

Am primit o zilele trecute,urmeaza sa merg miine la somaj!
Buna ziua,am fost trimisa in somaj prin desfiintarea postului individual!Mentionez ca eram doua angajate,cealalta neavind drept la somaj(lucra de 2 luni) iar la 15 zile unitatea s a redeschis angajind din nou 2 persoane!Este legal ceea ce s a intimplat
Ce posibilitati exista pentru cei cu peste 35 ani munca dar nu atinsa virsta de pensionare?La noi de ce nu se aplica exm din Republica Moldova pentru cei cu stagiu lung de cotizare?