avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate rodrey

Activitate rodrey

Mersi pentru raspuns.

Fara sa dau nume, persoana care a decedat locuia si avea domiciliul la sat. Sunt 2 orase in apropierea satulul, unul mai mare si unul mai mic.

Am mers in orasul mai mare la un notar. Dar notarul se afla in concediu si secretara a zis ca trebuie sa merg in orasul cel mic, pentru ca notarul cu care ea lucreaze/pentru care ea lucreaze nu poate sa ma ajute si 'cica' satul ar apartine de orasul cel mic.

Cu ce am gasit pe internet, orasul cel mic ar avea cam 2 notari si lor telefonul nu le-a raspuns.

Stiu ca ar putea sa fie courtesy/curtoazie intre notari si nu ar vrea unul sa ii ia munca celuilalt. Ambele orase sunt in acelasi judet, la o distanta mai mult sau mai putin egala.

Este vreo lege sau e doar courtesy intre notari ?

Aici sa ma adaug ca am citit online despre procura speciala si cum ca anumite persoana au reusit sa finalizeze succesiunea in alt judet decat in care a fost domiciliat defunctul, dar nu stiu in ce termeni si conditii se incadreaza aceasta procura.


Ce ma intereseaza este daca ar trebui sa ma concentrez sa iau legatura cu cei 'din orasul mic' a caror telefone suna dar nu raspund sau legal ar fi o cale prin care as putea rezolva cu succesiunea cu notari din orasul mare, unde sunt mai multi ?
Trebuie sa fac succesiunea pentru bunuri (locuinte) care se afla in 2 judete, ambele in Romania. Am citit aici pe forum ca se face unde este ultimul domiciliu al defunctului.

Totusi, cineva mi-a zis ca trebuie sa o fac de 2 ori, pentru ca notarul nu poate sa lucreze in alt judet. Este adevarat ?