avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate Sorina Neacsu

Activitate Sorina Neacsu



CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca este tatăl degeaba.
Daca nu este...va poate da și el în judecată...

Daca nu este veți castiga...

Multumesc.


SOS1000 a scris:

Nu mai deschideti alte topicuri cu aceeasi intrebare la care vi s-a raspuns deja . Daca nu sunteti multumita de raspunsuri mergeti la un avocat si platiti o consultatie .

Nu este aceeași discuție, am întrebat doar unde se depune contestație, am avocat, dar doresc și alta părere.
Am avocat stati linistit, ma interesa și o alta opinie,am trecut printr un proces cu acest om, dar nu intelege ca nu este el tatăl.
Oricum mulțumesc ptr răspuns.
Unde se poate face contestație, daca nu doresc ca presupusul tata al copilului meu a facut declarație notariala cum ca este tatăl, dar nu este tatăl biologic și nu vrea sa accepte acest lucru pretinzând ca este tatăl băiatului?


gi-jane2 a scris:

Eu am inteles a l-a recunoascut la notar si urmeaza sa i se schimbe certificatul.
Daca nu e asa, despre ce vorbim?

Am vorbit cu avocata mea și trebuie făcută o contestație la starea civila și dacă nu sunt de acord cu scrierea în dreptul căsuței,, tatăl,, poate depune dosar ptr paternitate.
Fără acordul meu nu l poate înscrie la rubrica tata.
Asta ar fi abuz în serviciu, asa a spus avocata mea.
O simpla declarație nu poate dovedi paternitate, daca vin 5 bărbați și toți declara, ii înscriem pe toți?
Este o inepție a justiției declarația, exista test de paternitate, nu are decât sa l facă sa se convingă ca nu el este tatăl.
Multumesc tuturor ptr răspunsuri.


gi-jane2 a scris:

Pai nu aveti, deja aveti un tata in cettificat.
Initial faceti-i plangere la politie pt fals in declaratii.
Daca nu rezolvati problema, va trebui sa contestati in instanta recunoasterea paternitatii. Se va ajunge la test adn. Veti cere cheltuieli de judecata.
Testul nu e operație, nu il supuneti pe copil la nimic traumatizant.

La tata este liniuta, nu a fost recunoscut ptr ca nu a dorit, dar nu este a lui, crede ca îl mint în legătură cu o alta relație.


Alexandrarares a scris:

Faceti un test de paternitate.In acest fel rezolvati problema

Nu o sa mi supun niciodată copilul unor teste, doar pentru cheful unor dezaxați, mama și fiu, ulterior am aflat ca are o relație cu o alta fata și ca este și însărcinată. Dar nu este căsătorit, îmi suna cam dubios, aștepți un copil, pretinzi ca altul e al tău, joci la poker, serviciu nu se pune problema, dar copii vrei.
Eu vreau sa fiu lăsată în pace, sa mi cresc copilul în armonie.
Si asa m a dat în judecata și am cheltuit bani destui pe avocati, daca i a fost respinsa cererea a apelat la declarație notariala.
Eu vreau liniște ptr mine și copilul meu.
Cel care a declarat nu este tatăl Copilului, doar am avut o relație scurta cu el, după aceasta relație am fost cu un alt bărbat, însă el nu vrea sa înțeleagă.
S a dus și a declarat fără sa înțeleagă acest aspect.
Este un om posesiv și face totul la comanda mamei sale.
Multumesc ptr răspuns, nu știu ce trebuie sa fac în acest sens.
Dacă nu doresc ca tatăl sa recunoască copilul, în dreptul tatălui este liniuta, iar el face declarație notariala și depune la primărie, este posibil fără acordul meu sa fie trecut în certificat?