Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă nu doresc ca tatăl sa recunoască copilul, în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă nu doresc ca tatăl sa recunoască copilul, în dreptul ...

Dacă nu doresc ca tatăl sa recunoască copilul, în dreptul tatălui este liniuta, iar el face declarație notariala și depune la primărie, este posibil fără acordul meu sa fie trecut în certificat?
Da, ca urmare a recunoașterii minorului, se va emite un nou certificat de nastere pentru copil iar tatăl o sa figureze la rubrica lui. Recunoașterea copilului se face independent de acordul dvs.
Din acel moment exercitati împreună cu tatal autoritatea parinteasca asupra copilului. Tatal are aceleași drepturi ca si dvs de acum inainte.
Este indicat sa va adresați instantei de judecata cu o acțiune prin care sa stabiliți domiciliul copilului, programul de vizita, pensia de întreținere etc.
Contactați un avocat și va lamuriti în detaliu asupra tuturor aspectelor.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Cel care a declarat nu este tatăl Copilului, doar am avut o relație scurta cu el, după aceasta relație am fost cu un alt bărbat, însă el nu vrea sa înțeleagă.
S a dus și a declarat fără sa înțeleagă acest aspect.
Este un om posesiv și face totul la comanda mamei sale.
Multumesc ptr răspuns, nu știu ce trebuie sa fac în acest sens.
Sorina Neacsu, utilizator
Faceti un test de paternitate.In acest fel rezolvati problema

Alexandrarares a scris:

Faceti un test de paternitate.In acest fel rezolvati problema

Nu o sa mi supun niciodată copilul unor teste, doar pentru cheful unor dezaxați, mama și fiu, ulterior am aflat ca are o relație cu o alta fata și ca este și însărcinată. Dar nu este căsătorit, îmi suna cam dubios, aștepți un copil, pretinzi ca altul e al tău, joci la poker, serviciu nu se pune problema, dar copii vrei.
Eu vreau sa fiu lăsată în pace, sa mi cresc copilul în armonie.
Si asa m a dat în judecata și am cheltuit bani destui pe avocati, daca i a fost respinsa cererea a apelat la declarație notariala.
Eu vreau liniște ptr mine și copilul meu.
Sorina Neacsu, utilizator
Pai nu aveti, deja aveti un tata in cettificat.
Initial faceti-i plangere la politie pt fals in declaratii.
Daca nu rezolvati problema, va trebui sa contestati in instanta recunoasterea paternitatii. Se va ajunge la test adn. Veti cere cheltuieli de judecata.
Testul nu e operație, nu il supuneti pe copil la nimic traumatizant.