avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate alx197

Activitate alx197

Buna ziua. Este nedemn de a fi avocat persoana care a fost condamnata definitiv pentru savarsirea unei infractiuni intentionate indiferent daca aduce sau nu atingere prestigiului profesiei sau doar a unei infractiuni de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei?
Buna ziua. In cazul in care avocatul atesta identitatea partilor, a continutului si datei unui inscris (deci cand e asimilat functionarului public) poate fi subiect activ al infractiunii de luare de mita?
Buna seara. Am comandat in urma cu cateva zile prin Emag un device cu plata cash la livrare. Dorind sa fac retur mi s-a spus ca nu voi primi banii inapoi ci doar vouchere Emag. Este acesta un abuz din partea firmei sau pot obtine totusi banii inapoi fara un proces civil?
Buna ziua. In procesul civil, care este motivul pentru care interventia fortata poate avea loc pana la finalizarea cercetarii procesului in fata primei instante? La fel as intreba si pentru alte acte procesuale in legatura cu termenul limita constand intr-o anumita etapa. Cunoasteti o explicatie/carte care sa lamureasca aceste neclaritati? Nu reusesc sa inteleg rationamentul acestor limite. Va multumesc.
Buna ziua. In procesul penal, cand in rechizitoriu exista si solutii de trimitere in judecata si solutii de clasare, procurorul "dispune" sau "propune" clasarea prin rechizitoriu?
Buna! Am un PFA din 2017 și nu am depus niciodată declarația unica. E posibil sa am amenzi de la ANAF? Nu am avut niciodata incasari.
Buna seara. De ce inculpatul, spre deosebire de suspect, nu este subiect procesual principal in procesul penal?
Buna ziua. Care este diferenta dintre punerea in miscare a actiunii penale si exercitarea actiunii penale? Multumesc.
Buna ziua. Care sunt deosebirile dintre avocat colaborator si avocat asociat?
Multumesc.