Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiunea penala. Diferenta punere in miscare, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiunea penala. Diferenta punere in miscare, exercitare

Buna ziua. Care este diferenta dintre punerea in miscare a actiunii penale si exercitarea actiunii penale? Multumesc.
Punerea în mișcare a acțiunii penale presupune declanșarea mecanismului procesual de tragere la răspundere
penală a celui care a săvârșit infracțiunea. Ea se realizează întotdeauna numai de către procuror.
Exercitarea acțiunii penale presupune totalitatea activităților privind probațiunea din cursul urmăririi
penale și al judecății și susținerea ei în vederea tragerii la răspundere penală a inculpatului.
Procurorul este singurul care poate pune în mișcare acțiunea penală (în sensul transpunerii în practică a manifestării de voință cu privire la punerea în mișcare a acesteia), însă exercitarea ei efectivă – prin realizarea activităților procesuale ce conduc la strângerea probelor – revine atât procurorului, cât și organelor de cercetare penală